Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քրեադատավարական եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության վարչությունը՝
- ապահովում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների պատշաճ եւ արդյունավետ իրականացումը քրեական եւ քրեադատավարական, ինչպես նաեւ զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում,
- քաղաքացիներին տրամադրում է իրավաբանական խորհրդատվություն` իրենց իրավունքների ու ազատությունների, ինչպես նաեւ դրանց արդյունավետ պաշտպանության իրավական միջոցների եւ ընթացակարգերի վերաբերյալ,
- իր իրավասության սահմաններում կատարում է քաղաքացիների ընդունելություն,
- ապահովում է քրեական եւ քրեադատավարական, ինչպես նաեւ զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ դիմում-բողոքների ուսումնասիրության եւ քննարկման ընթացակարգը,
- դիմում-բողոքների քննարկման ընթացակարգն ապահովելու նպատակով իրավասու պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ու դրանց պաշտոնատար անձանցից պահանջում է տեղեկատվություն, պարզաբանումներ եւ դրանք հիմնավորող համապատասխան փաստաթղթեր,
- իրականացնում է քրեական եւ քրեադատավարական, ինչպես նաեւ զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի ներպետական իրավական ակտերում օրենսդրական խնդիրների ու բացերի վերհանում եւ վերլուծություն‚ անհրաժեշտության դեպքում նախապատրաստում է համապատասխան պետական մարմիններին ուղղված գրություններ եւ առաջարկներ,
- իրականացնում է քրեական եւ քրեադատավարական, ինչպես նաեւ զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի միջազգային փորձի‚ ՄԻԵԴ նախադեպային վճիռների եւ այլ միջազգային փաստաթղթերի ուսումնասիրություններ,
- կազմակերպում է այցելություններ այն վայրեր, որտեղ կան քրեական եւ քրեադատավարական, ինչպես նաեւ զինծառայողների կամ նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների ենթադրյալ կամ կատարված խախտումներ,
- մասնակցում է հրապարակային զեկույցների մշակման աշխատանքներին՝ այցելությունների եւ ուսումնասիրությունների արդյունքների վերլուծության եւ համակարգային խնդիրների վերհանման միջոցով,

The department for the protection of procedural rights and the rights of servicemen of the Human Rignts Defender of the Republic of Armenia:
- ensures the proper and effective implementation of the powers of the Human Rights Defender in the sphere of protection of criminal and procedural rights, as well as the rights of servicemen or their family members,
- within its jurisdiction conducts the reception of citizens,
- ensures the procedure of studying and handling the complaints on the violations of criminal and procedural rights, as well as the rights of servicemen or their family members,
- requires information, explanations and supporting documents from competent state and local self-government bodies and their officials to ensure the procedure of handling complaints,
- reveals and analyzes legislative problems and gaps in the domestic legal acts in the sphere of protection of criminal and procedural rights, as well as the rights of servicemen or their family members and, if necessary, prepares letters and recommendations addressed to the relevant state bodies,
- studies the international experience in the field of protection of criminal and procedural rights, as well as the rights of servicemen or their family members, ECHR precedent decisions and other international documents,
- organizes visits to places where there are alleged or factual violations of criminal and procedural rights, as well as the rights of servicemen or their family members,
- participates in the development of public reports through analysis of the results of the visits and studies and identification of systemic problems,