Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այցելել է Գյումրի, հանդիպել հաշմանդամություն և սոցիալական խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև ծանոթացել «Արեգակ» ներառական փուռ-սրճարանի աշխատանքին:
Հանդիպմանը մասնակցել են «Էմիլի Արեգակ» բազմակի հաշմանդամություն ունեցող երեխաների և երիտասարդների կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Տիգրանուհի Հակոբյանը, «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի ծրագրերի բաժնի ղեկավար Գայանե Գրիգորյանը, «Շիրակ կենտրոնի» ղեկավար Վահան Թումասյանը։
Պաշտպանը կարևորել է այս ոլորտում աշխատող հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ իր աշխատանքի առաջանային ուղղություններից է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների լիարժեք պաշտպանությունը: Հանդիպման ընթացքում հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկել է նաև համագործակցության հարցեր՝ շեշտելով, որ պետությունը պետք է ստեղծի հավասար հնարավորություններ և պայմաններ, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ ինքնուրույն իրացնեն իրենց իրավունքները։
«Արեգակ» փուռ-սրճարանը հիանալի օրինակ է՝ ինչպես հնարավոր է բացահայտել հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդների կարիքները, ստեղծել ներառական միջավայր և հնարավորություն տալ նրանց ինքնուրույն կյանք վարել: Մենք պետք է մարդկանց սովորեցնենք ինքնուրույն կյանք վարելու հմտություններ, գնահատենք նրանց ներուժը և բացառենք որևէ տեսակի մեկուսացում»,- հանդիպման ժամանակ նշել է Արման Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շեշտել է, որ կարևորում է նման նախաձեռնությունները և պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել նմանատիպ գաղափարների տարածմանը:
Գյումրիում Արման Թաթոյանն առանձնազրույցներ է ունեցել նաև բնակիչների հետ, լսել նրանց բարձրացրած խնդիրները՝ տրամադրելով անհրաժեշտ խորհրդատվություն:
Մարզային այցի ժամանակ Արման Թաթոյանը հանդիպել է նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի հետ: Կողմերը պայմանավորվել են քաղաքացիների բարձրացրած խնդիրների լուծման ուղղությամբ համատեղ աշխատանք իրականացնել:

The Human Rights Defender visited Gyumri, had meetings with the representatives of NGOs that work with persons with disabilities and persons having social issues, as well as got acquainted with the activities of Aregak Bakery and Café.
Tigranuhi Hakobyan, Project Coordinator at “Emili Aregak” Center for Children and Youth with Multiple Disabilities, Gayane Grigoryan, Project Officer at Agate – Rights Defense Center for Women with Disabilities NGO, as well as Vahan Tumasyan, Director at “Shirak Centre” attended the meeting.
The Defender praised the activities of the NGOs in this field, stressing that the comprehensive protection of rights of persons with disabilities is a priority area of the Defender’s activities. During the meeting, a number of cooperation issues were discussed with the NGOs, emphasizing that the State should guarantee equal opportunities and conditions for persons with disabilities in order to realize their rights.
“Aregak Bakery & Cafe is an excellent example of how we can discover the needs of young persons with disabilities and provide an opportunity for independent living. We should teach them independent living skills, believe in their potential and exclude any kind of isolation”, said Arman Tatoyan during the meeting.
The Human Rights Defender emphasized the importance of such initiatives and his readiness to assist, within his mandate, on the expansion of such activities.
In Gyumri, Arman Tatoyan had private interviews with the residents, heard their allegations and provided necessary legal consultation.
During the regional visit, Arman Tatoyan met Tigran Petrosyan, Governor of Shirak Region. The parties agreed to take joint efforts in solving the issues raised by the residents.