2018 թվականի ապրիլյան հավաքների մասնակիցների իրավունքները կոպիտ խախտվել են, նրանց նկատմամբ կիրառվել են խիստ անհամաչափ վարչական միջոցներ ու անհիմն ձերբակալումներ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդում
Ապրիլ-մայիս ամիսներին մեր երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական զարգացումների ընթացքում Հայաստանի քաղաքացին հնարավորություն ունեցավ իր կամքի ազատ իրացման շնորհիվ ապահովել հիմնարար այնպիսի փոփոխություններ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են մեզանից յուրաքանչյուրին:
Հավաքների խաղաղ բնույթը մեծապես կանխեց իրականացվող քաղաքացիական անհնազանդության ընթացքում մասշտաբային բախումների ու բռնությունների վտանգը:
Այս ամենն արձանագրված է Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի շուրջօրյա աշխատանքն այդ օրերին արձանագրեց խախտումներ Ոստիկանության գործողություններում:
Մասնավորապես,
1. Տեղի են ունեցել վարչական իրավախախտման վարույթում ազատությունից զրկված անձանց նվազագույն իրավունքների (այդ թվում՝ փաստաբանի և բժշկի մատչելիություն, տեղեկացնելու իրավունք և այլն) կոպիտ խախտումներ: Վարչական ձերբակալման և բերման ենթարկելու օրենսդրական համակարգում առկա են լուրջ խնդիրներ, որոնք ունեն սկզբունքային վերանայման կարիք:
2. Բերման ենթարկված կամ ձերբակալված անձինք Ոստիկանության բաժիններում պահվել են օրենքով նախատեսված ժամկետից ավելի, այսինքն՝ անօրինական: Սա երբեմն պատճառաբանվում էր Ոստիկանության կազմակերպական և մարդկային ռեսուրսների անբավարարությամբ, սակայն դա ոչ մի դեպքում չի կարող արդարացում լինել և պետք է բացառվի:
3. Խաղաղ հավաքների մասնակիցների նկատմամբ կիրառված վարչաիրավական միջոցները, այդ թվում՝ վարչական ձերբակալումներն ու բերման ենթարկելը եղել են խիստ անհամաչափ: Իրականում դրանք պետք է ուղղված լինեին խաղաղ հավաքների ազատությանը չարդարացված որևէ միջամտություն բացառելուն, այլ ոչ թե պարզապես մարդկանց հավաքի վայրից մեկուսացնելուն:
4. Ոստիկանության բաժիններում անչափահասների նկատմամբ տարվող վարչական իրավախախտման վարույթի շրջանակներում տեղի են ունեցել նրանց իրավունքների կոպիտ խախտումներ, այդ թվում՝ նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի ու նրանց ազատությունից զրկելու հարցերում հատուկ ընթացակարգերի բացակայության պատճառով:
5. Բազմաթիվ դեպքերով վարչական ձերբակալումը կիրառվել է քրեական գործով վարույթին պարզապես անձի ներգրավվածությունն ապահովելու ու դրանով իսկ բաժնում նրա գտնվելը երկարացնելու նպատակով: Սա խիստ անթույլատրելի մոտեցում է և պետք է բացառել որևէ դրսևորում: Այդ կերպ, փաստորեն, գործել է «վարչական ձերբակալում-վկայի կարգավիճակով անձին նախաքննության մարմնին ներկայացնել-քրեադատավարական ձերբակալում» մեխանիզմը՝ քրեադատավարական պահանջները շրջանցելու նպատակով:

The rights of participants in the April 2018 assemblies were grossly violated due to disproportionate administrative measures and unjustified arrests: the annual report of the Human Rights Defender
During the democratic developments in our country in the months of April and May, citizens of Armenia, through demonstrating their will had the opportunity to make fundamental changes in the country that directly affect each of us.
The peaceful conduct of the assemblies prevented large-scale clashes and violence during the period of civil disobedience.
All this is recorded in the 2018 annual report of the Human Rights Defender.
The Human Rights Defender’s round-the-clock activities recorded violations in the Police's activities.
In particular:
1. There have been gross violations in upholding the minimum rights of persons deprived of their liberty during proceedings related to the administrative offences (including access to lawyer and doctor, etc.). There are serious issues in the legislative system with regard to administrative arrest and apprehension, and a fundamental review is needed.
2. The apprehended and arrested persons were kept in police units illegally, namely longer than prescribed by law. In some instances, this was explained by insufficient logistic and human resources, but this may not be considered to be a justification and should be excluded.
3. Administrative measures applied against peaceful protesters, including administrative arrests and apprehensions were disproportionate. In fact, they should have been aimed at eliminating any unjustified interference with the freedom of peaceful assembly, rather than isolating the participants from the location of demonstrations.
4. There were gross violations of children’s rights within the framework of proceedings related to the administrative offences in the police units, due to the lack of specific procedures for the treatment of children and for the deprivation of their liberty.
5. In many cases, administrative arrests were applied with the intend to implicate the person in the criminal case proceedings and prolonging their presence at the police unit thereof. This is an impermissible approach and should be eliminated. In fact, "administrative arrest - presenting a person with a status of witness to the preliminary investigative body - criminal-procedural arrest" mechanism was used to evade criminal-procedural requirements.