«Հայկական բնապահպանական ճակատ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Աննա Շահնազարյանին բերման ենթարկելու մասին տեղեկության և դրա կապակցությամբ մտահոգությունների հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկման ընթացակարգ:
Բացի դրանից, վերը նշվածի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկություն է ստացել նաև դեպքից հետո Պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ներկայացված «Հայկական բնապահպանական ճակատ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներից մեկի ահազանգով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած քննարկման շրջանակում առաջնահերթ կարգով կապ է հաստատվել Աննա Շահնազարյանի հետ: Նա Պաշտպանին հասցեագրած գրավոր բողոքով հայտնել է, որ բերման ենթարկելիս Ոստիկանության ծառայողները չեն ներկայացրել իրեն արգելանքի վերցնելու, այն է՝ ազատությունից զրկելու հիմքերն ու պատճառները, իր դատավարական կարգավիճակը, դրանից բխող իրավունքները: Աննա Շահնազարյանի պնդմամբ՝ Ոստիկանության ծառայողներն անհիմն առգրավել են ակցիայի մասնակիցների գույքը (պաստառ, սեղան, աթոռ, թռուցիկներ), ինչպես նաև հանգանակված ողջ գումարը: Աննա Շահնազարյանի ձևակերպմամբ՝ Ոստիկանության ծառայողներն իրեն հայտնել են, որ ինքը ոչ թե բերման է ենթարկվել, այլ խարդախության կասկածանքով ներկայացվել է Ոստիկանության բաժին:
Աննա Շահնազարյանի պնդմամբ՝ Ոստիկանությունն այս գործողություններով խոչընդոտել է իր հասարակական գործունեությանը:
Ներկայում ձեռք բերված բոլոր տեղեկություններն, այդ թվում՝ Աննա Շահնազարյանի գրավոր բողոքի հանգամանքներն ամփոփվել են Պաշտպանի աշխատակազմում: Բարձրացված հարցերի կապակցությամբ համապատասխան պարզաբանումների պահանջով ու կոնկրետ հարցադրումներով գրություն է հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանություն:

Immediately after the information on the apprehension of Anna Shahnazaryan, a member of the civil initiative “Armenian Environmental Front” and the published concerns on the issue, the Human Rights Defender began a discussion procedure at his own initiative.
In addition, the Human Rights Defender’s Office has received further information on the abovementioned via a hotline call from one of the members of the civil initiative “Armenian Environmental Front” after the incident.
Within the framework of the discussion initiated by the Human Rights Defender, Anna Shahnazaryan was primarily contacted. In a written complaint addressed to the Defender, she informed that during the apprehension, the police officers did not present the basis and reasons for her apprehension, i.e., the grounds and reasons for deprivation of liberty, her procedural status, and the rights deriving from it. According to Anna Shahnazaryan, the police officers groundlessly seized the property of the participants (poster, table, chair, flyers), as well as all the collected money. Anna Shahnazaryan also stated that the police officers informed her that she was not apprehended, but was rather brought to the police department for suspicion of fraud.
Anna Shahnazaryan claims that the police’s actions have hindered her public activities.
The obtained information, including the circumstances of Anna Shahnazaryan’s written complaint, have been summed up by the Defender’s Office. A letter was sent to the police with specific questions and a request for appropriate clarifications on the raised issue.