Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մասնակցել է ՀՀ վարչապետի նախագահությամբ տեղի ունեցած հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստին: Նիստի ընթացքում Արդարադատության նախարարը ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը եւ դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշմամբ լրամշակված նախագիծը: Այդ նախագծի վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է 18 հիմնական նկատառում, որոնք գրեթե ամբողջությամբ ընդունվել են:
Նիստի ընթացքում Արման Թաթոյանը խոսել է Ռազմավարությամբ նախատեսվող ինստիտուցիոնալ համակարգի մասին: Նա նշել է, որ Ռազմավարության նախագծի այս տարբերակը ենթարկվել է էական լրամշակման՝ կարեւորելով երաշխավորելը նախագծով առաջարկվող Հակակոռուպցիոն կոմիտեի անկախությունը քաղաքական որեւէ մարմնից կամ որեւէ տեսակի քաղաքական ազդեցությունից: Խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտին: Ռազմավարությամբ նախատեսվում է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ձեւավորվելու է ներկայում գործող քննչական մարմինների գործառույթների վերաբաշխման հիման վրա: Այս առնչությամբ Պաշտպանը կարեւորել է, որպեսզի խոշտանգման գործերը շարունակի քննել Հատուկ քննչական ծառայությունը՝ որպես անկախ քննչական մարմին:
Պաշտպանը նաեւ խոսել է Ռազմավարությամբ նախատեսվող Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հարաբերակցության մասին:
Նիստին քննարկվել է նաեւ հայտարարագրերի ներկայացման, Ռազմավարության ընդունման դեպքում դրա հիման վրա նախատեսված միջոցառումների հանրային իրազեկման աշխատանքների կարեւորությունը եւ այլն: Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւոր է համարում իր մասնակցությունը Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստերին, ինչը հնարավորություն է տալիս անմիջական մասնակցությամբ ներկայացնել առաջարկներ երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով կոռուպցիայի համակարգային բացասական ազդեցությունը մարդու իրավունքների համակարգի եւ իրավունքի գերակայության վերաբերյալ:

Today, the Human Rights Defender Arman Tatoyan participated in Anti-Corruption Policy Council session chaired by the RA Prime Minister. During the session, the Minister of Justice presented the draft “On Anti-Corruption Strategy of the Republic of Armenia and Approval of 2019-2022 Action Plan for its Implementation” revised by the Government decision. The Human Rights Defender presented 18 main recommendations, which are almost completely adopted.
During the session, Arman Tatoyan spoke about the institutional system envisaged by the Strategy. He noted that this version of the Draft Strategy was substantially revised, highlighting that it guarantees the independence of the proposed Anti-Corruption Committee from any political body or political influence. First of all, it relates to the fights against crime. The strategy envisages that the Anti-Corruption Committee will be formed on the basis of a redistribution of the functions of the current investigative bodies. In this regard, the Defender stressed that it is important that torture cases continue to be investigated by the Special Investigation Service as an independent investigative body.
The Defender also spoke about the correlation between the Human Rights Defender and Commission for the Prevention of Corruption that is envisaged by the Strategy.
During the session, the importance of presenting declarations, public awareness activities on the actions that are based on the Strategy, etc. were also discussed. Given the systemic negative impact of corruption on the human rights system and the rule of law, the Human Rights Defender attaches importance to his participation in the Anti-Corruption Policy Council sessions, which allows him to directly present recommendations on anti-corruption issues in the country.