Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը նոյեմբերի 24-ից 25-ը Ծաղկաձորում կազմակերպել է «Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի շրջանակում ազատությունից զրկված անձանց տեղափոխելու համար նախատեսված մեքենաների, դատարանի խցերի, ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերի մշտադիտարկումը» խորագրով դասընթաց։
Եվրոպայի Խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի «Աջակցություն քրեական արդարադատության բարեփոխումներին և Հայաստանում վատ վերաբերմունքի և անպատժելիության դեմ պայքար» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված դասընթացին մասնակցել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, Ոստիկանության, Փաստաբանների պալատի, հասարակական կազմակերպությունների և դիտորդական խմբերի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման ընթացքում ԵԽ միջազգային փորձագետներ Ջորջ Տուգուշիի և Ուոլթեր Սանթինգերի մասնակցությամբ քննարկվել են ազատությունից զրկված անձանց տեղափոխելու համար նախատեսված տրանսպորտային միջոցներում, դատարանի խցերում, ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրված մի շարք հարցեր: Դրանք, մասնավորապես, առնչվել են պահման պայմաններին, ինչպիսիք են՝ գերբնակեցումը, լուսավորությունը, օդափոխությունը, սնունդը, անվտանգությունը, սանիտարահիգիենիկ վիճակը, ինչպես նաև բուժօգնության կազմակերպումը, հարմարեցված տրանսպորտային միջոցները և այլն: Կարևորվել է նշված խնդիրների մշտադիտարկման հարցում Պաշտպանի՝ որպես Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի դերը։
Դասընթացի մասնակիցները վեր են հանել գործնականում հանդիպող խնդիրները, միջազգային փորձագետների հետ փորձի փոխանակման արդյունքում ընդգծվել են ներպետական օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի՝ միջազգային չափանիշներին անհամապատասխանության հարցերը, քննարկել դրանց լուծմանն ուղղված հնարավոր ուղիները:

On November 24-25, the Human Rights Defender's Office organized a training on " Monitoring of vehicles for transferring persons deprived of liberty, court cells and police detention facilities by the National Preventive Mechanism” in Tsaghkadzor.
The representatives of the Human Rights Defender’s Office, Police, Chamber of Advocates, NGO’s and monitoring groups participated in the training organized within the Council of Europe’s project “Supporting the criminal justice reform and combating ill-treatment and impunity in Armenia”.
During the event, a number of issues recorded during monitoring conducted by the Human Rights Defender’s Office concerning vehicles for transferring persons deprived of liberty, court cells, police detention facilities were discussed with the CoE international experts George Tugushi and Walter Suntinger within the event.
They particular relate to detention conditions, such as overcrowding, illumination, ventilation, food, safety, sanitary and hygienic conditions, as well as organization of medical care, adapted vehicles etc. The role of the Defender in the monitoring of these issues as a National Preventive Mechanism has been highlighted.
Participants of the training raised practical issues. As a result of experience exchange with the international experts, the issues of non-compliance of domestic legislation and law enforcement practice with international standards were underlined, possible ways on addressing raised issues were also discussed.