Հունիսի 27-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները Պաշտպանի հատուկ հանձնարարությամբ չհայտարարված այց են կատարել ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն»: Այցի ընթացքում ուսումնասիրվել են կենտրոնի մի շարք բաժանմունքներ, առանձնազրույցներ են իրականացվել այնտեղ պահվող անձանց հետ և ուշադրություն է դարձվել նրանց առնչվող փաստաթղթերին:
Այցի ընթացքում պարզվել է, որ հոգեբուժական կազմակերպությունում պահվում են անձինք, ովքեր ստացիոնար բուժում են ստանում առանց իրենց, իսկ առանձին դեպքերում՝ առանց օրինական ներկայացուցչի համաձայնության: Պարզվել է նաև, որ բուժում ստանալուց հրաժարվելու հարցը օրենքով սահմանված կարգով քննարկման առարկա չի դարձել, չի հրավիրվել հոգեբուժական հանձնաժողով՝ վերջիններիս ստացիոնար բուժման անհրաժեշտությունը քննարկելու համար:
Ստացվում է՝ անձանց նկատմամբ իրականացվում է հարկադիր բուժում, այսինքն՝ բուժում առանց անձի իրազեկված համաձայնության և (կամ) դատարանի համապատասխան ակտի:
Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց հոսպիտալացման և բուժման վերաբերյալ իրազեկված համաձայնության հարցն ունի հատուկ կարևորություն: Անձը պետք է հնարավորություն ունենա մատչելի բացատրությունների հիման վրա իր դիրքորոշումն արտահայտել այս հարցերից յուրաքանչյուրի վերաբերյալ:
Կատարված ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել է նաև, որ հոգեբուժական կազմակերպությունում շարունակում են կիրառվել ֆիզիկական զսպման միջոցներ (ռետինե գոտիներ և այլն)՝ ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պահանջների խախտմամբ: Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանցից մեկի պնդմամբ՝ իր նկատմամբ ֆիզիկական զսպում կիրառվել է այլ անձանց ներկայությամբ՝ ընդհանուր հիվանդասենյակում:
Առանձնազրույցների ընթացքում պարզվել են տեղեկություններ, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց չի տրամադրվում բացօթյա զբոսանքի դուրս գալու հնարավորություն։
Պարզվել է, որ բաժանմունքներից մեկում զբոսանքի դուրս բերման մատյան չի վարվում: Մեկ այլ բաժանմունքում մատյանը վարվում է թերություններով և ոչ հետևողական:
Այցի ավարտին արձանագրված բոլոր խախտումները քննարկվել են «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի» վարչակազմի հետ: Արձանագրված խնդիրների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից նախաձեռնվել է քննարկման ընթացակարգ: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ նշված խնդիրների լուծմանը նպաստելու և իրավունքների խախտումները վերացնելու ուղղությամբ:

New violations at the psychiatric institution: individuals receive treatment without their consent
On June 27, assigned by the Human Rights Defender, representatives of the Defender paid an unannounced visit to the National Institute for Mental Healthcare of RA Ministry of Healthcare. During their visit, the representatives observed different subdivisions, held private interviews with the patients, as well as paid attention to their documents.
During the visit, the representatives revealed that some patients receive stationary treatment without their consent and in some cases without the consent of a legal representative. It was also revealed that the issue of patient’s refusal of any medical service has never been discussed in a manner prescribed by the law and a committee of psychiatrists has not been invited to discuss the necessity of stationary health care.
In fact, a forced medical treatment is being provided to the patients, namely treatment without their informed consent and (or) respective act of the Court.
The issues of hospitalization of people with mental issues, as well as their informed consent has crucial importance. The individual should be given the opportunity to take a certain position in relation to each issue based on understandable explanations.
Based on the mentioned examination it was revealed that means for physical restrain (rubber belts and etc.) continued to be used contrary to the requirement of RA and international laws. Such kind of cruel treatment was performed publicly in shared rooms of the hospital.
During the interviews, information was disclosed that the patients were deprived of the opportunity to spend their time in open-air environment.
In one of the subdivisions, records of outdoor-leave were not kept and in other subdivisions the records are kept with shortcomings and inconsistency.
At the end of the visit, the violations were discussed with the administration of National Institute for Mental Healthcare. Based of the reported issue, the Human Rights Defender initiated a series of discussions. The necessary means will be put in action to solve the discussed issues as well as to eliminate rights violations.