Մեր երկիրն այս պահին կանգնած է լրջագույն բարեփոխումների շեմին, և Մարդու իրավունքների պաշտպանը նույնպես ներգրավված է լինելու բարեփոխումների գործընթացում՝ կարեւորելով քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը քննարկումներին: Այս մասին «Անցումային արդարադատության համատեքստում խոշտանգումների զոհերի իրավունքների վերականգնման մեխանիզմները» փորձագիտական քննարկման ժամանակ բացման խոսքում ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով՝ հանրության մոտ սխալ ընկալում կա, որ վատ վերաբերմունքը ներառում է միայն խոշտանգումը, այսինքն՝ բռնությունը, ծեծը, հարվածները եւ այլն, մինչդեռ վատ վերաբերմունք է նաև անձին պատշաճ բժշկական օգնություն չցուցաբերելը, անմարդկային պայմաններում պահելը և այլն:
Խոշտանգումների զոհերի աջակցության միջազգային օրվա կապակցությամբ «Հանրային լրագրության ակումբի» և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի» կազմակերպած միջոցառման ժամանակ Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ ՔԿՀ-ներ, հոգեբուժարաններ և երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններ իրականացված մոնիթորինգային այցերն արձանագրել են բազմաթիվ համակարգային խնդիրներ, որոնց տարիներ շարունակ պատշաճ ուշադրություն չի դարձվել:
«Քրեակատարողական համակարգը դեռևս պահպանում է պատժողական բնույթը, այլ ոչ թե վերականգնողական արդարադատության համակարգին բնորոշ հատկանիշները: ՔԿՀ-ում չկա անհատական մոտեցում ազատությունից զրկված մարդու նկատմամբ: Չի իրականացվում նրա վարքագծի ռիսկային գնահատում»,-ասել է Արման Թաթոյանը:
Նրա խոսքով՝ պետությունը պետք է կանխատեսելի դարձնի այն ճանապարհը կամ վարքագիծը, որը դրսևորելով ազատազրկված անձը կարող է հասնել ազատ արձակման:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկացրել է, որ հոգեբուժարաններում իրականացրած մշտադիտարկման այցերի արդյունքներով հարուցվել են քրեական գործեր: Պրակտիկայում առկա են լուրջ խնդիրներ մատյանների վարման, հոժարակամ և հարկադիր բուժման հետ կապված, իսկ երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում չկա աշխատանքի միասնական մոտեցում:

Our country is standing on the threshold of serious reforms and the Human Rights Defender will also be engaged in the reform process prioritizing the participation of the civil society in the discussions. The Human Rights Defender Arman Tatoyan noted this during his opening remarks at the expert discussion on “The mechanisms of recovering the rights of the victims of torture in the context of the transitional justice.”
According to him, there is a misperception in the public that ill-treatment includes only torture, i.e., violence, beating, hitting, etc., while ill-treatment includes not providing a person with appropriate medical assistance, keeping in inhumane conditions and so on.
During the event organized by the “Public Journalism Club” and “Helsinki Citizens Assembly Vanadzor Office” Arman Tatoyan informed that the monitoring visits to the penitentiary institutions, psychiatric establishments and child care and protection have revealed a number of systematic problems, which haven’t received adequate attention for years.
“Penitentiary system still preserves punishment character rather than features of restorative justice. There is no individual approach to a person deprived of liberty at the penitentiary institutions. There is no risk assessment of their behavior” noted Arman Tatoyan.
According to him, the state should make predictable the way or behavior for convict’s release.
The Human Rights Defender has informed that criminal cases had been initiated based on the results of the monitoring at the psychiatric establishments. In practice there are serious issues with regard to the maintenance of documents, volunteer and compulsory treatment, and also at child care and protection institutions, where there is no consistent working approach.