Հայտարարություն Շուռնուխ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ ձեռնարկած քայլերի վերաբերյալ
Օգոստոսի 3-ին՝ ժամը 21:08-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի «թեժ գիծ» հեռախոսահամարին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակից ստացվել է ահազանգ, որ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղի բնակիչները նույն գյուղ այցելած մի խումբ անձանց, պայմանավորված վերջիններիս սեռական կողմնորոշումով, պահանջում են հեռանալ բնակավայրից: Զանգահարողը հայտնել է նաև իր մտահոգությունը հիշյալ անձանց բռնության ենթարկվելու հնարավորության կապակցությամբ և խնդրել Պաշտպանի աջակցությունն իրավապահ մարմինների օպերատիվ արձագանքման հարցում:
Ահազանգից անմիջապես հետո Պաշտպանի աշխատակազմը կապ է հաստատել ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնի հետ: Ստացվել է պարզաբանում այն մասին, որ Ոստիկանության օպերատիվ խումբն արդեն իսկ մեկնել է դեպքի վայր:
Դրանից հետո, ըստ Ոստիկանության լրացուցիչ պարզաբանման՝ Ոստիկանության ծառայողները տեղում պարզել են, որ մինչ իրենց ժամանելը տեղի է ունեցել միջադեպ գյուղի բնակիչների և գյուղ այցելած անձանց միջև, ինչի արդյունքում վերջիններից երկուսը ստացել են մարմնական վնասվածքներ: Ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ մարմնական վնասվածք ստացած անձինք տեղափոխվել են «Գորիսի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ, իսկ գյուղ այցելած մյուս անձինք հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելու համար հրավիրվել են Ոստիկանության Գորիսի բաժին և գտնվում են բաժնում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ստացած տեղեկությունները պարբերաբար փոխանցվել են ահազանգ ներկայացրած անձին, ինչպես նաև պահպանվել է օպերատիվ կապը Ոստիկանության հետ:
Ավելի ուշ դեպքի կապակցությամբ ահազանգ է ստացվել նաև «Փինք Արմենիա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչի կողմից: Ներկայացվել են նշված բոլոր տեղեկությունները: Պարզաբանվել է նաև, որ Պաշտպանի իրավասության շրջանակում ձեռնարկվում են օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցները։
Նշվածից բացի, Պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնվել է նաև գրավոր ընթացակարգ: Դեպքի հանգամանքների և դրա առնչությամբ ձեռնարկված միջոցների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ ու պարզաբանումներ ստանալու նպատակով՝ համապատասխան գրություն է ուղարկվել Ոստիկանություն: Բարձրացվել են հարցեր, որոնք ի թիվս այլնի կապված են միջադեպի պատճառների և տուժած անձանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի հետ:
Նույն օրը մի շարք հարցեր լրացուցիչ քննարկվել են Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության հետ: Այդ պահի դրությամբ տրամադրված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքի առթիվ Ոստիկանությունում նախապատրաստվում են նյութեր, որի շրջանակում նշանակվել են նաև դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Նկարագրված գործողությունների հիման վրա Պաշտպանի աշխատակազմը կապվել է «Փինք Արմենիա» կազմակերպության, ինչպես նաև հիվանդանոց տեղափոխված երկու անձանց հետ: Այլ հարցերի թվում նրանք նշել են, որ ունեն իրենց անվտանգության առնչությամբ մտահոգություններ՝ կապված իրենց սեռական կողմնորոշման հետ:
Կապ է հաստատվել նաև միջադեպի մասնակիցներից Հայկ Հակոբյանի հետ (Շուռնուխ գյուղի բնակիչ), ով մտավախություն է հայտնել Շուռնուխում բնակվող իր ընտանիքի անդամների անվտանգության հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ: Այս հարցը լրացուցիչ քննարկվել է Ոստիկանության հետ:
Նշված մտահոգությունները հաշվի առնելով՝ համապատասխան միջնորդությամբ ևս մեկ գրություն է ուղարկվել Ոստիկանություն:
Ուսումնասիրվել են նաև Շուռնուխ գյուղի բնակիչների հրապարակային դիրքորոշումներն ու փաստարկները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որոնք օրենքով Պաշտպանին վերապահված իրավասության սահմաններում են:
Անընդունելի ենք համարում վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ բռնության ցանկացած դրսևորում՝ անկախ նրանից, թե ում նկատմամբ է կատարվել և որտեղ։ Հայաստանի Սահմանադրությունը երաշխավորում է բոլորի հավասարությունն օրենքի առջև և արգելում խտրականությունը ցանկացած հիմքով:
Կոնկրետ դեպքի առնչությամբ պետությունը պարտավոր է ապահովել միջադեպի բոլոր հանգամանքների ուսումնասիրություն և գործի անաչառ քննություն: Պետք է միջոցներ ձեռնարկվեն նաև միջադեպից տուժած անձանց իրենց անվտանգության վերաբերյալ մտահոգությունների առնչությամբ: Նման պարտավորություն պետությունն ունի իր բոլոր քաղաքացիների հանդեպ:

On August 3, at 21:08, the hotline of the RA Human Rights Defender's Office received a call from the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office that the residents of the village of Shurnukh, Syunik Province, demanded that a group of people leave the village, based on the sexual orientation of the group members. The caller also expressed concern about the possibility of the aforementioned group being subjected to violence and asked the Defender to aid in ensuring the rapid reaction of law enforcement bodies.
Immediately after the call, the Defender's office contacted the Goris Division of the Syunik Provincial Police Department. The Defender's office received an explanation that the Police Task Force had already left to the place of the incident.
After that, according to further clarification from the Police, police officers found out at the scene that before their arrival an incident had taken place between the villagers and the people visiting the village, as a result of which two visitors had sustained bodily injuries. The police officers accompanied the injured visitors to the Goris Medical Center CJSC, and the other visitors were invited to write a crime report at the Goris Police Station.
The Human Rights Defender’s Office periodically provided the caller with the information received as well as remained in constant contact with the Police.
Later on, a call regarding the incident was made by a representative of the “Pink Armenia” NGO, and all the available information was presented to him. It was also clarified that all the measures within the Defender’s mandate were taken as prescribed by law.
In addition, the Defender’s office also initiated a written procedure. An official letter was sent to the Police in order to obtain further information and clarifications on the circumstances of the case and the measures taken. Questions have been raised regarding
the causes of the incident and the discriminatory treatment of the victims.
On the same day, a number of issues had been further discussed with the Syunik Provincial Police Department. According to the information available at that moment, the police officers were preparing materials for the case, in the scope of which forensic medical examinations were scheduled.
On the basis of the aforementioned actions, the Defender’s office contacted “Pink Armenia” as well as the two people who had been taken to the hospital. They mentioned, among other issues, that they had concerns about their safety in regards to their sexual orientation.
Also, contact was established with one of the participants of the incident, Mr. Hayk Hakobyan (a resident of Shurnukh village), who expressed his concerns over the potential safety hazards for the members of his family. This issue has been also discussed with the Police.
Taking into consideration the mentioned concerns, another official letter was sent to the Police with a corresponding request.
The public position and arguments of the residents of Shurnukh village have also been recorded.
The Human Rights Defender of Armenia is taking all the necessary steps within his mandate, as prescribed by law, concerning the incident in the Shurnukh village of the Syunik province.
The Human Rights Defender’s Office considers every manifestation of ill-treatment or violence inacceptable, regardless of towards whom or where it happened. The Constitution of Armenia guarantees everyone's equality before the law and prohibits discrimination on any grounds.
In regards to this particular case, the state must make sure that all the circumstances of the case are studied and that the incident is investigated objectively. Measures should also be taken to address the safety concerns of those affected by the incident. The state has such an obligation towards all its citizens.