Մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում անդրադառնալ ՀՀ վարչապետի՝ երկրի բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերն արգելափակելու կոչին՝ արձանագրելով․
1. Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է երաշխավորված լինի պետական իշխանության իրականացումը Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա: Այդ իշխանություններից կամ դրանք ներկայացնող պաշտոնատար անձանցից յուրաքանչյուրն անվերապահ պարտականություն ունի՝ հարգանքով վերաբերվելու մյուսին և առաջնորդվելու միայն իրեն վերապահված կարգավիճակի հրամայականով ու սահմաններով:
2. Հայաստանի Հանրապետությունում դատարանների գործունեությանը և նրանց կողմից արդարադատության իրականացմանը որևէ միջամտություն արգելվում է:
3. Երկրում դատական արդյունավետ իշխանության պահանջը ենթադրում է դատարանի և դատավորի լիարժեք անկախություն ինչպես օրենսդիրից ու գործադիրից, ցանկացած այլ մարմնից կամ պաշտոնատար անձից, այնպես էլ միջամտության բացարձակ արգելք դրանցից դուրս որևէ այլ մեկից կամ անձից:
4. Այս պահանջները պատահական չեն: Դատարանները կոչված են երաշխավորելու երկրի իրավական անվտանգությունը և իրավական համակարգի կայունությունը: Նրանց գործունեությունն ուղղված է մարդու իրավունքների պաշտպանության անխափան ապահովմանը: Դատարաններն իրենց ամենօրյա գործունեությամբ պարտավոր են ապահովել մարդու անձնական ազատության, արդար դատաքննության և մյուս իրավունքների իրացումը:
5. Հայաստանի դատական համակարգում, իհարկե, կան խնդիրներ, այդ թվում՝ կապված դատարանների արտաքին ու ներքին անկախության, դատարանի նկատմամբ քաղաքացու վստահության պակասի, արդար դատաքննության լիարժեք երաշխավորման հետ։ Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրվող բողոքները վկայում են, որ առկա են դեպքեր, երբ առանձին դատավորներ իրենց վարքագծով վնասում են դատական համակարգի հեղինակությունը։ Այս ամենը նաև չքաղած դասերի ու այն բանի հետևանք է, որ նախկինում պատշաճ ուշադրություն չի դարձվել ոլորտի խնդիրներին։ Այս թեմաներին մանրամասն անդրադարձեր են կատարված Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդումներում ու զեկույցներում։
Սակայն այս ամենով հանդերձ, առկա խնդիրների լուծմանը պետք է հասնել բացառապես իրավական եղանակներով։
6. Այդ ողջ գործընթացում միևնույն է՝ գլխավոր և բնույթով բացառիկ հանձնառությունը պետք է լինի դատական իշխանության անկախության բարձր արժեքի երաշխավորումը, որն էլ ուղիղ ազդեցություն է ունենում արդար դատաքննության և մյուս սահմանադրական իրավունքների վրա։
7. Այստեղից է բխում սահմանադրական ուղիղ պահանջն այն մասին, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են վտանգել կամ վնասել դատարանի կամ դատավորի անկախությունը:
8. Ուստի, ՀՀ վարչապետի կոչը կամ հայտարարությունը կապված առանց բացառության հանրապետության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը արգելափակելու և որևէ մեկի դատարան ներս չթողնելու հետ, խիստ վտանգավոր է երկրի իրավական համակարգի անվտանգության ու կայունության համար:
9. Բոլոր այն անձանցից, ովքեր զբաղեցնում են պետական կամ հանրային այլ պաշտոն, խստորեն պահանջում եմ անհապաղ դադարեցնել դատարանների մուտքերն ու ելքերը արգելափակելու կոչերը կամ պահանջները:
Դուք պարտավոր եք կատարել բացառապես այն գործառույթները, որոնք ձեզ վերապահված են Սահմանադրությամբ, օրենքով կամ այլ իրավական ակտով:
Դուք ունեք իրավական կոնկրետ կարգավիճակ ու սահմանափակված եք այդ կարգավիճակով: Ցանկացած շեղում կարող է հանգեցնել պատասխանատվության:
10. Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին խնդրում եմ ձեռնպահ մնալ դատարանների շենքերն արգելափակող գործողություններից. պետք է բացառել ցանկացած լարվածություն:
Սոցիալական ցանցերի դիտարկումը վկայում է, որ քաղաքացիներն իրար նկատմամբ ցուցաբերում են բարձր անհանդուրժողականություն, վիրավորում ու սպառնում են միմյանց: Սա վտանգավոր է նաև երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի տեսանկյունից:
Խնդրում եմ ձեզ բոլոր հարցերի քննարկումն ապահովել համերաշխության մթնոլորտի ու փոխադարձ հանդուրժողականության պայմաններում՝ իրավունքի գերակայության նկատմամբ բարձր հարգանքով:
11. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն աշխատելու է վաղ առավոտից՝ ապահովելով բոլոր գործընթացների անաչառ դիտարկում:

The Human Rights Defender considers it necessary to reflect on the RA Prime Minister’s call to close all the entrances and exits of the country’s courts by stating the following:
1. In the Republic of Armenia, the realization of state power should be guaranteed according to the Constitution and laws based on separation and the balance of the legislative, executive and judicial power. Each of these powers or officials representing them have a responsibility of respect each other and be guided only by the provisions and scope of one’s mandate.
2. In the Republic of Armenia, the interference into the court activities and the administration of justice is prohibited.
3. The requirement for an effective judicial authority in the country assumes a complete independence of the court and the judge both from the legislative and executive bodies, and any other body or an official, as well as a complete prohibition of any interference by any other body or individual.
4. These requirements are not accidental. The courts are to guarantee the judicial security of the country and the stability of the judicial system. Their activities are directed towards the uninterrupted realization of human rights protection. With their daily activities the courts are supposed to provide the realization of an individual’s personal liberty, fair trial and other rights.
5. In Armenia’s judicial system there definitely are issues including related to the external and internal independence of the courts, the lack of the citizen’s trust towards the court, the guarantee of a fair trial. Moreover, the complaints addressed to the Human Rights Defender show that there are cases when individual judges harm the reputation of the judicial system with their behavior. These all is a result of not having learnt from the past mistakes and previously given improper attention to the issues of the field. These topics are reflected in the Human Rights Defender’s reports in detail. Nevertheless, the current issues should be solved exclusively through judicial procedures.
6.In the whole procedure the primary and essentially commitment should be the guarantee of the judicial body’s complete independence, which has a direct effect on the fair trial and other constitutional rights.
7. From here follows the constitutional requirement for state and local self-government bodies to refrain from such activities that can endanger or harm the independence of the judge or the court.
8. Therefore, the RA Prime Minister’s call and announcement for closing all the entrances and exits of all the republic’s courts by prohibiting anyone to go inside is very dangerous for the country’s judicial security and stability.
9. I strongly urge all those persons who hold state or other public positions to immediately stop the calls and demands of closing the entrances and exits of the courts. You are obliged to perform exclusively the functions that are prescribed by the Constitution, the law or another legal act. You have a concrete legal mandate and are limited to that mandate. Any deviation can result in accountability.
10. I ask all the Armenian citizens to refrain from any activities blocking court’s entrance: any tension should be excluded. The social network monitoring shows that citizens have intolerant behavior, insult and threaten one another. This is dangerous from the perspective of the human rights protection. I ask you to conduct all the discussions in an atmosphere of solidarity and in mutual tolerance with utmost respect towards the rule of law.
11. The RA Human Rights Defender’s Office will be working from early morning to ensure impartial monitoring of the procedures.