Փաստաբանը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությանն իր պաշտպանյալի վիրահատության համար վճարված գումարը հետ ստանալու նպատակով։
Նա տեղեկացրել է, որ իր պաշտպանյալը, լինելով ձերբակալված անձ և ունենալով առողջական խնդիրներ, շտապօգնության մեքենայով, ոստիկանների ուղեկցությամբ տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց և անմիջապես վիրահատվել: Կատարված ծառայության դիմաց բժշկական կենտրոնում ձերբակալվածից գումար են պահանջել, հաշվի չառնելով, որ այդ պահին անձն ունեցել է ձերբակալվածի կարգավիճակ, հետևաբար, հանդիսացել է պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու իրավունք ունեցող խմբի ներկայացուցիչ: Այս մասին փաստաբանը տեղյակ է պահել նաև բժշկական կենտրոնի ներկայացուցչին, սակայն պնդել են վճարել պահանջվող գումարը:
Բարձրացված հարցի առնչությամբ Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ, պարզաբանումներ ստանալու նպատակով գրություններ են ուղարկվել իրավասու պետական մարմիններ:
Պաշտպանի գրության հիման վրա՝ Առողջապահության նախարարությունը բժշկական կենտրոնում կատարած մշտադիտարկման ժամանակ պարզել է, որ ձերբակալվածը շտապօգնության ծառայության մեքենայով ոստիկանների ուղեկցությամբ տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, որի վերաբերյալ ընդունարանի մատյանում առկա է եղել համապատասխան գրառում: Հաշվի առնելով Կառավարության համապատասխան որոշումը՝ բժշկական կենտրոնին գրավոր տեղեկացվել է, որ դեպքն անհրաժեշտ է ներառել պետական պատվերի համապատասխան ծրագրի շրջանակներում և քաղաքացուն վերադարձնել ծառայության համար վճարված գումարը:
Այսպիսով, Պաշտպանի աշխատակազմի և Առողջապահության նախարարության համագործակցության արդյունքում քաղաքացուն վերադարձվել է նրանից գանձված ավելի քան 600.000 դրամը:

Advocate applied for the assistance of the Human Rights Defender in order to return the money that was charged for the surgery of his client.
He informed that his client, who is a detainee and has health problems, was transferred to civil hospital in an ambulance car accompanied by the police officers and immediately underwent a surgery. The hospital required money for the provided service despite the status of the person as detainee, which means that he has a right to receive free of charge medical assistance and service guaranteed by the State. The advocate informed about this also the representative of the medical center, however they still were required to make the payment.
A discussion procedure has been initiated at the Defender’s Office and written letters were addressed to relevant state bodies in order to receive clarifications.
Based on the Defender’s letter, the Ministry of Healthcare carried out a monitoring in the medical center and revealed that the detainee was transferred to the medical center in an ambulance car, accompanied by the police officers, which was also registered at the reception. Considering the relevant decision of the Government, the medical center was informed in a written form that this case should be included in the relevant state-funded programme and the charged money should be returned to the citizen.
As a result of cooperation between the Defender’s Office and Ministry of Healthcare the citizen received back more than 600.000AMD that had been charged.