Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից այսօր Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղ գործուղված աշխատանքային խումբը առանձնազրույցներ է ունեցել գյուղի բնակիչների հետ, ծանոթացել իրենց իրավունքների առնչությամբ նրանց բոլոր մտահոգություններին, ինչպես նաև հանդիպել գյուղի վարչական ղեկավարին: Տեղի է ունեցել առանձնազրույց նաև միջադեպից տուժած երիտասարդի՝ գյուղում ապրող ծնողների հետ:
Այցի ընթացքում տեղի է ունեցել նաև աշխատանքային հանդիպում Ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնի ղեկավարության հետ: Համատեղ արդյունավետ աշխատանքի շրջանակում Պաշտպանի ներկայացուցիչները Ոստիկանության իրավասու ծառայողների հետ քննարկել են միջադեպի հետ կապված հանգամանքները, ստացել պարզաբանումներ Ոստիկանության գործողությունների, ինչպես նաև նշանակված դատաբժշկական փորձաքննությունների մասին: Ոստիկանությանն են ներկայացվել այցի ընթացքում Պաշտպանին ուղղված հարցերը:
Այցը կարևոր էր հանրային նշանակություն ստացած միջադեպի վերաբերյալ բազմակողմանի պատկերացում կազմելու և ամբողջական գնահատական ձևավորելու համար:
Օրենքով նախատեսված լիազորությունների սահմաններում գործի նյութերին ծանոթանալուց և կողմերի բոլոր մտահոգությունները քննարկելուց ու ամփոփելուց հետո Պաշտպանի կողմից կներկայացվեն առաջարկներ, որոնք ի թիվս այլնի ուղղված կլինեն նաև հետագայում նմանատիպ դեպքերի կանխարգելմանը:
Շուռնուխ գյուղ գործուղված աշխատանքային խմբի անդամները տեղում ծանոթացել են նաև գյուղի բնակիչներին հուզող սոցիալական և մի շարք այլ խնդիրների: Պաշտպանն իր իրավասության սահմաններում կձեռնարկի դրանց լուծմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցներ:

The working group, who was sent today by the Human Rights Defender to the Shurnukh village in the Syunik region, had private talks with the villagers, got acquainted with their concerns over their rights, and met the Head of the village. The group also had a private conversation with the parents of the injured young man, who live in the village.
During the visit a working meeting took place with the executive staff of the Goris Division of the Police of the Syunik Provincial Department. Through a joint effective work, the Defender’s representatives discussed the circumstances of the incident with Police officers, received clarifications on the police’s actions, as well as on the forensic medical examinations. The representatives presented the issues addressed to the Defender during their visit to the Police.
The visit was important to develop a comprehensive understanding and obtain a complete assessment of the incident that has become a matter of public importance.
After getting acquainted with the materials of the case and discussing and summarizing all the concerns of the parties, the Defender will make recommendations, within his mandate, prescribed by law. Those recommendations, among the others, will be directed to the prevention of such incidents in future.
The working group that was sent to Shurnukh village also got acquainted with the social and other issues that the villagers are concerned about. The Defender will take necessary measures to solve those issues within his mandate.