Մարդու իրավունքների պաշտապանը հրապարակել է ուղեցույց ջրամատակարարման ոլորտում սպառողների իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Այն կազմվել է Պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումների, Պաշտպանին հասցեագրված դիմումների և բողոքների ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա։
Ուղեցույցում ներառված են այն հարցերի պատասխանները, որոնք քաղաքացիներն առավել հաճախ են բարձրացնում Պաշտպանին հասցեագրվող իրենց դիմումներում ու բողոքներում։
Մասնավորապես՝
1. Արդյոք «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերությունն ունի բաժանորդի հարցերին պատասխանելու պարտականություն,
2. Ի՞նչ ժամկետներում և որտե՞ղ է դիմողի բնակարանում տեղադրվում ջրաչափը,
3. Ինչպե՞ս է հաշվարկվում ջրաչափով մատուցված ծառայության քանակը,
4. Ի՞նչ անել, երբ ծորակից անորակ ջուր է մատակարարվում,
5. Ի՞նչ անել, երբ համաձայն չեք «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերության վճարման հաշիվների հետ,
6. Ի՞նչ անել, երբ ջրաչափի աշխատանքը թվում է կասկածելի,
7. Ի՞նչ պատասխանատվություն է կրում բաժանորդը ջրաչափի խախտման համար,
8. Որքա՞ն կարող է լինել ջրամատակարարման ընդհատման տևողությունը և ի՞նչ պարտականություններ ունի մատակարարը այդ ժամանակ,
9. Ի՞նչ անել, եթե պատրաստվում եք երկար ժամանակով բացակայել բնակարանից,
10. Ինչպե՞ս բողոքարկել «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերության գործողությունները,
11. Ո՞ր դեպքերում Մարդու իրավունքների պաշտպանը կքննարկի հարցը և ո՞վ կարող է դիմել Պաշտպանին և այլն:
Նշենք, որ այն դեպքում, երբ դիմողի կողմից բարձրացված հարցը չի վկայում մարդու իրավունքների կամ ազատությունների զանգվածային խախտումների մասին, այլ կրում է անհատական բնույթ, Պաշտպանը բողոքը ներկայացնողի համաձայնությամբ կարող է քննարկման նպատակով փոխանցել այն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի քննարկմանը՝ պարբերաբար տեղեկանալով հարցի քննարկման ընթացքի մասին:

The Human Rights Defender has published a guide aimed at increasing consumers’ awareness on the water supply field. It was prepared based on observations of the Defender’s Office, as well as on the results of the examination of complaints and applications addressed to the Defender.
The guideline includes the answers to questions that citizens raise most frequently in their applications and complaints addressed to the Defender.
In particular,
- Does "Veolia Water" CJSC have a responsibility to answer customer questions?
- Where and during what period of time is a water meter installed at an applicant’s home?
- How is the service provided by a water meter calculated?
- What to do when low-quality water is supplied?
- What do you do when you disagree with payment invoices of "Veolia Water" CJSC?
- What to do when a water meter’s functioning seems suspicious?
- What is the responsibility of a subscriber for a violation of water meter work?
- How long can a water supply interruption take place and what responsibilities does the supplier have at that time?
- What to do if you are going to leave home for a long time?
- How to appeal the actions of "Veolia Water" CJSC?
- In what cases will the Human Rights Defender consider an issue and who can apply to the Defender, etc?
In cases when an issue raised by an applicant does not indicate mass violations of human rights or freedoms, but is rather an individual issue, the Defender may, with the consent of the applicant, transfer it to the consideration of the RA Public Services Regulatory Commission, maintaining an informed position on the process of the issue’s resolution.