1) Երևանում հավաքներ նախաձեռնելու առաջին պահից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ուշադրությամբ հետևում է դրանց ընթացքին:
Սահմանվել է աշխատանքի արտակարգ գրաֆիկ, ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք, ըստ մասնագիտական ուղղությունների, իրականացնում են թե՛ հավաքների շուրջօրյա դիտարկում, թե՛ այցեր՝ կապված հավաքների մասնակիցներին ոստիկանության կողմից մեկուսացնելու փաստերի հետ, և թե՛ ԶԼՄ-ների հրապարակումների ու սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում:
2) Անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները հավաքի ընթացքում պետք է գործեն այլոց իրավունքների անհամաչափ սահմանափակումներ թույլ չտալու սկզբունքով:
3) Այսօր ողջ օրվա ընթացքում Պաշտպանի աշխատակազմը հավաքագրել ու վերլուծել է հավաքի ընթացքում Ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման փաստերը, դրանց վերաբերյալ հրապարակումները, ինչպես նաև Պաշտպանի ներկայացուցիչների կողմից դրանց գործադրման վայրում անմիջականորեն արձանագրած դեպքերը:
Այս տեղեկությունների հիման վրա նախաձեռնվել է քննարկման առանձին ընթացակարգ: Պաշտպանի աշխատակազմի տրամադրության տակ եղած բոլոր նյութերը կուղարկվեն Դատախազություն՝ ստուգողական գործողություններ իրականացնելու պահանջով: Այս առնչությամբ առկա է համապատասխան իրավական ընթացակարգ սկսելու անհապաղ անհրաժեշտություն:
4) Հատկապես մտահոգիչ են հավաքի մասնակիցների և ոստիկանների տուժելու վերաբերյալ տեղեկությունները: Դրանք պետք է քննության առարկա դարձվեն համապատասխան միջազգային կանոնների խստիվ պահպանմամբ։
Մտահոգիչ է նաև Երևանի Կորյուն-Հերացի փողոցների խաչմերուկում ցուցարարների և նրանց գործողություններից դժգոհ քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպը։ Այդ առնչությամբ ակնկալում ենք Ոստիկանության պարզաբանումները։
5) Հատուկ կարևորում ենք Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և հավաքի ընթացքում ելույթ ունեցող մյուս գործիչների անընդհատ կոչերն ու հորդորները բռնությունից զերծ մնալու և հավաքի խաղաղ բնույթը պահպանելու վերաբերյալ:
Այդ կոչերի կարևորությունը պայմանավորված է նաև այն փաստով, որ սոցիալական ցանցերի որոշ օգտատերերի գրառումների ու մեկնաբանությունների ուսումնասիրությամբ արձանագրվել են ատելության խոսք և բռնության կոչեր:
6) Ներկայում կարևոր է նաև լրատվամիջոցների բնականոն գործունեությունը: Ուստի, Պաշտպանի աշխատակազմի առանձին ուշադրության հարց է լրագրողների մասնագիտական անխոչընդոտ աշխատանքը: Այդ նպատակով իրականացվում է առանձին դիտարկում: Այսօր factor.am էլեկտրոնային լրատվամիջոցի օպերատորի տուժելու և տեխնիկայի վնասվելու վերաբերյալ տեղեկությունը համապատասխան քննության պահանջով նույնպես կուղարկվի իրավապահ մարմիններին:
7) Իրավասու պետական մարմիններն իրենց հերթին պետք է հանրությանը տրամադրեն անընդհատ տեղեկություններ հավաքների կապակցությամբ իրենց գործողությունների, հավաքների մասնակիցների տուժելու փաստերի ու դրանց ստուգման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցների մասին:
Պաշտոնական աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունները կարևոր երաշխիք են ոչ հավաստի տեղեկությունների տարածումից ու դրանց հետևանքով ստեղծվող հնարավոր խուճապային իրավիճակներից խուսափելու նպատակով: Սա կարևոր է նաև այդ մարմինների նկատմամբ վստահության տեսանկյունից:

1) From the very beginning of demonstrations in Yerevan, the RA Human RIghts Defender's Office has attentively followed the process.
An emergency schedule has been set up, working groups have been created, which, based on their professional direction, carry out 24-hour monitoring of the demonstrations, conduct visits related to the facts of isolation of participants of demonstrations by police, as well as monitor media publications and social networks.
2) It is important to note that during the demonstration the organizers and participants should act guided by the principle of refraining inproper restrictions of others' rights.
3) Today, the Defender's Office collected and analyzed the facts on the use of special means by the Police during the demonstration, publications on them, as well as cases, directly recorded by the Defender's representatives at the place.
Based on this information, a separate discussion procedure has been initiated. All materials in the possession of the Defender's Office will be sent to the Prosecutor's Office for the purpose of carrying out verification activities. In this regard there is an urgent necessity to start a legal procedure.
4) Information on injuries among the participants of the assembly and police is of particular concern. They should be examined in strict compliance with the relevant international rules.
An incident between protesters and citizens dissatisfied with their actions at the crossroads of Koryun-Heratsi Street in Yerevan is also a concern. In this regard, we expect clarifications by the Police.
5) We attach particular importance to constant calls and exhortation of NikolPashinyan, Parliamentarian of the National Assembly and other figures having speeches during the demonstrations to refrain from violence and maintain the peaceful nature of the demonstrations. Such calls are also important in that the examination of many posts and comments of some social network users revealed hate speech and incitement to violence.
6) Nowadays normal operation of media is also essential. Hence, the Defender’s Office pays separate attention to the unhindered professional activities of journalists. For that reason, a separate monitoring is carried out. Today the information about the injury of an operator and the damage of equipment of factor.am electronic media will also be sent to law enforcement bodies with the request for appropriate examination.
7) In their turn, competent state bodies should provide continuous information to the public on their activities regarding the demonstrations, facts about the injuries of participants and measures taken to verify them.
Information received from official sources is an important guarantee to avoid from dissemination of not credible information and possible alarming situations following such information. This is essential in terms of public confidence thereto.