Ազգային ժողով են ուղարկվել Պաշտպանի 2017 թվականի տարեկան հաղորդումը և կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցը
Մարտի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողով են ուղարկվել 2017 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2017 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական նոր օրենքով ինստիտուտին վերապահված նոր գործառույթների հիման վրա 2017 թվականի տարեկան հաղորդումը ենթարկվել է կառուցվածքային զգալի փոփոխությունների:

2017 Annual Report of the Human Rights Defender and the Annual Report on activities of the NPM have been submitted to the National Assembly
On March 30, the Annual Report on activities of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia and the situation of protection of human rights and fundamental freedoms during 2017, as well as the Annual Report on the activities of the Human Rights Defender as the National Preventive Mechanism in 2017 were submitted to RA National Assembly.
In accordance with the new functions prescribed by the new RA Constitutional Law on Human Rights Defender, 2017 Annual Report undergone significant structural changes.