Սեպտեմբերի 8-ից 11-ը աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան ԱրմանԹաթոյանի խնդրանքով Արցախի օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացրել է ապրիլին ադրբեջանական ԶՈւ կողմիցիրականացված դաժանությունների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքի ընթացիկ արդյունքները:
Այդ աշխատանքի շրջանակներում երկու Պաշտպաններն այցելել են Մատաղիս գյուղ, Մատաղիսի ջրամբար և իրականացրել համատեղ ուսումնասիրություններ: Արձանագրվել են ապրիլ ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի թիրախային հարձակումները Մատաղիս գյուղի և ջրամբարի ուղղությամբ:
Ջրամբարի վրա թիրախային հարձակումներն ուղղակի նպատակ են հետապնդել մեծ վնասներ հասցնել Արցախի քաղաքացիական բնակչությանը և նրանց զրկել կենսական կարիքները բավարերելու հնարավորությունից: Այսպիսի գործելաոճը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի, այդ թվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները:
Արցախի և Հայաստանի Պաշտպաններն այցելել են նաև Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամաս և հանդիպել Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան հարձակման հետեւանքով իրենց տները լքած եւ այնտեղ հաստատված թալիշցիների հետ: Հանդիպման ընթացքում լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռքբերվել Թալիշ գյուղի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ արդրբեջանական զինված հարձակումների, ինչպես նաև կատարված դաժանությունների վերաբերյալ:
Արցախի և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանները միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրում են քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական ԶՈւ թույլ տված հիմնարար խախտումների վրա: Այդ տեղեկությունները՝ համապատասխան հիմնավորումներով, կներկայացվեն մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպություններին:

Human Rights Defenders of Armenia and Nagorno-Karabakh (Republic of Artsakh) conducted fact-finding activities in Mataghis region, Mataghis reservoir area and Alashan region during his working visit in Nagorno-Karabakh in September 8-11.
By the request of Mr. Arman Tatoyan, the Ombudsman of Nagorno-Karabakh Mr. Ruben Melikyan presented the current results of the fact-finding activity on atrocities committed by Azerbaijani armed forces in April. As a part of their visit the ombudsmen visited Mataghis village and reservoir and conducted joint research.
Targeted attacks by the Azerbaijan armed forces towards Mataghis village and reservoir during the month of April were recorded. The attacks towards the reservoir aimed to cause big losses to the civilians of Nagorno-Karabakh and deprive them of the opportunity to satisfy their vital needs. Such behavior violates international human rights law, including the international humanitarian law.
The Human Rights Defenders of Armenia and Nagorno-Karabakh have visited the area of Alashan in the region of Martakert where they met with the people who had left their houses in Talish and now live in Alashan because of April attacks committed by Azerbaijan. During the meeting additional information has been collected in regard to the armed attacks, as well as other cruelties, committed by Azerbaijan towards civilians in Talish.
Human Rights Defenders of Armenia and Nagorno-Karabakh (Republic of Artsakh) draw attention of international organizations to violations against civilians commenced by Azerbaijani armed forces. This information, with appropriate justifications, will be presented to international human rights organizations.