Մինսկում Ալեքսանդր Լապշինի ձերբակալման վերաբերյալ տվյալների հրապարակումից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից նախաձեռնված է ակտիվ աշխատանք մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների եւ այլ գործընկերների հետ:
ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունիա Միյատովիչը Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված պաշտոնական նամակով ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Լապշինի գործով:
Դ. Միյատովիչը, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ հետեւում է ռուսաստանցի բլոգեր եւ լրագրող Ալեքսանդր Լապշինի գործին Մինսկում նրա ձերբակալման օրից՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ից սկսած:
Ըստ Դունիա Միյատովիչի՝ ինքն ամբողջությամբ տեղեկացված է, որ Ա.Լապշինին Ադրբեջանում սպասվում են ծանր պատիժներ, եթե նրան Բելառուսի իշխանություններն արտահանձնեն: Ուստի, բազմիցս դիմել է ԵԱՀԿ-ում Բելառուսի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչություն, ինչպես նաեւ նամակ է ուղարկել Բելառուսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին՝ հայտնելով մտահոգություններ այն մասին, որ հանձնելու դեպքում Լապշինը կարժանանա անարդար վերաբերմունքի՝ որպես վրեժխնդրություն իր լրագրողական գործունեության եւ իր տեսակետները արտահայտելու համար, այդ թվում՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող մարդու իրավունքների կարեւոր հիմնահարցերի հետ:
Դունիա Միյատովիչը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հավաստիացրել է, որ դիմել է Բելառուսի իշխանություններին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելու այդ գործին այն առումով, որպեսզի Լապշինի իրավաչափ լրագրողական գործունեություն իրականացնելը չսահամանափակվի: Դ. Միյատովիչը նաեւ վստահեցրել է, որ ուշադրությամբ հետեւելու է այս գործի հետագա զարգացումներին:

Immediately after the information on the arrest of Alexander Lapshin in Minsk become public, an active work with international human rights organizations and other partners has been initiated by the RA Human Rights Defender.
Dunja Mijatović, OSCE Representative on Freedom of the Media in her official letter addressed to the Human Rights Defender, presented her position over Lapshin’s case.
Specifically, D. Mijatović noted that she has been following the case of Russian blogger and journalist Alexander Lapshin from the time of his detention in Minsk on 15 December 2016.
According to D. Mijatović, she is fully aware that Lapshin faces harsh penalties in Azerbaijan if extradited by the Byelorussian authorities. Therefore she repeatedly communicated with the Permanent Delegation of the Republic of Belarus at the OSCE and sent a letter to the Foreign Minister of the Republic of Belarus, expressing her concerns that, if extradited, Lapshin might face unfair treatment in retaliation for his journalistic activity and expression of his views, including on important human rights issues related to the conflict in Nagorno-Karabakh.
D. Mijatović has assured A. Tatoyan that she asked the Byelorussian authorities to carefully consider this case, so that Lapshin was not restricted to fulfill his legitimate journalistic activity.