Արման Թաթոյանը Մոսկվայում մասնակցել է Օմբուդսմանների եվրասիական դաշինքի տարեկան նիստին և միջազգային համաժողովին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նոյեմբերի 8-9 Մոսկվայում մասնակցել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները եվրասիական հարթությունում. օմբուդսմանների լավագույն փորձի փոխանակում» խորագրով համաժողովին։
Միջազգային համաժողովը կազմակերպվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից՝ նվիրված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 75-ամյակին և ՌԴ Սահմանադրության 25-ամյակին: Արման Թաթոյանն իր ելույթում ընդգծել է ՌԴ հանձնակատարի հետ համագործակցության բարձր մակարդակը և ՌԴ-ում բնակվող ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության հարցում նրա հետ համատեղ աշխատանքը:
Համաժողովին մասնակցել են Ռուսաստանի, Իրանի, Հունաստանի, Սերբիայի, Ալբանիայի և այլ երկրների մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների, ինչպես նաև միջազգային և դիվանագիտական կառույցների, գիտական հաստատությունների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ղեկավարներ։
Համաժողովի ընթացքում Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի վերաբերյալ օրենսդրական նոր կարգավորումները և դրանց գործադրման փորձը։ Միջոցառման մասնակիցները կարևորել են Պաշտպանի աշխատանքի սկզբունքներն ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ, ՀՀ սահմանադրական դատարան հատուկ կարծիքներ ներկայացնելու ու որոշումների կատարմանը նպաստելու, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երրորդ կողմ հանդես գալու և վճիռների կատարմանը նպաստելու պրակտիկան և այլն։
Համաժողովին հաջորդող օրը տեղի է ունեցել Օմբուդսմանների եվրասիական դաշինքի տարեկան նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են դաշինքի հետագա գործունեությանն առնչվող կարևոր հարցեր։

Arman Tatoyan participated in annual meeting and conference of Eurasian Ombudsman Alliance
On November 8-9, the Human Rights Defender of Armenia participated in international conference on “Human rights protection in Eurasia: exchange of best practices of ombudsmen” in Moscow.
The conference was organized by the Commissioner for Human Rights in the Russian Federation and was dedicated to the 70th Anniversary of the Universal Declaration of Human Rights and the 25th Anniversary of the Constitution of the Russian Federation. In his speech Arman Tatoyan highlighted the high level of cooperation with the Commissioner of RF and the joint work with her with regard to the protection of rights of RA citizens living in Russia.
The conference was attended by heads of National Human Rights Institutions of Russia, Iran, Greece, Serbia, Albania and other countries, as well as international and diplomatic bodies, scientific institutions and civil society organizations.
During the conference, Arman Tatoyan presented the new legislative regulations on Human Rights Defender of Armenia and the experience of their implementation. Participants of the event emphasized the importance of the Defender’s work during the events of April-May in Armenia, the practice of presenting special opinions to RA Constitutional Court and contributing to decision making, being a third party in the European Court of Human Rights (ECtHR) and contributing to execution of judgments, etc.
The next day of the conference, the annual meeting of Eurasian Ombudsman Alliance was held, during which important issues related to future activities of the Alliance were discussed.