Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հետաքրքիր ու բովանդակալից քննարկում է ունեցել Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի ուսանողների հետ։
Նրանք ծանոթացել են Պաշտպանի լիազորություններին, աշխատանքի հիմնական սկզբունքներին և ուղղություններին, խոսել միջազգային համագործակցությունից:
Արման Թաթոյանը ուսանողներին է ներկայացրել վերջին ժամանակներս ձևավորված նոր պրակտիկան. Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երրորդ կողմ հանդես գալը, ԵԽ Նախարարների կոմիտե ՄԻԵԴ վճիռների կատարման հարցերով հատուկ դիրքորոշումների ներկայացնելը և այլն:
Քննարկվել են հարցեր կապված հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հետ, ինչպես նաև հավաքների, խոսքի ազատության, սոցիալական ցանցերում ատելության խոսքի:
Ապագա իրավաբաններն ու միջազգայնագետները մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող տարբեր հարցեր են ուղղել Պաշտպանին, լսել Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշումները մի շարք խնդիրների վերաբերյալ։

The Human Rights Defender Arman Tatoyan had an interesting and informative discussion with the students of Armenian-Russian (Slavonic) University.
Students were introduced with the Defender's mandate, basic principles and directions of work, as well as discussed international cooperation issues.
Arman Tatoyan presented recently established practice: the third party interventions to the European Court of Human Rights and submitting communications to the Committee of Ministers of the Council of Europe.
Issues related to the rights of persons with disabilities, as well as the freedom of assembly, freedom of speech and hate speech on social networks were discussed. Future lawyers and specialists in international relations addressed questions on various human rights issues to the Defender and get acquainted with the positions of the Human Rights Defender thereof.