Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների համագործակցության շրջանակում Արցախի Պաշտպանի ներկայացուցիչները փորձի փոխանակման նպատակով սեպտեմբերից սկսած տարբեր փուլերով երկշաբաթյա պրակտիկա են անցնում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում։
Արցախի ՄԻՊ աշխատակիցները, մասնավորապես, ծանոթանում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի սկզբունքներին, քաղաքացիների հետ ունեցած առանձնազրույցների, բողոքների քննարկման առանձնահատկություններին։ Արցախի մեր գործընկերները մասնակցում են բողոքների հիման վրա մշակվող կանխարգելիչ աշխատանքներին, մասնավորապես՝ զեկույցների ու հաղորդումների, Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումների ու հատուկ կարծիքների, օրենսդրական նախագծերի ու դրանց հիմնավորումների կազմման աշխատանքներին և այլն։
Կարևորելով Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցությունը՝ փորձի փոխանակման պրակտիկան կկրի շարունակական բնույթ:

In the framework of cooperation between the Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh, since September the representatives of the Defender of Artsakh have been undergoing a two-week internship for the purpose of experience exchange at the RA Human Rights Defender's Office.
In particular, the Human Rights Defender's representatives of Artsakh get acquainted with the principles of the RA Human Rights Defender’s work, the peculiarities of private interviews with the citizens and the examination process of the complaints. Our Artsakh colleagues participate in the preventive activities based on complaints, particularly, in writing reports and communications, applications and amicus briefs submitted to the Constitutional Court, in preparing legislative drafts, as well as their justifications and so on.
Attaching importance to the cooperation with the Human Rights Defender of Artsakh, such practice of experience exchange will be continuous.