Պաշտպանին հասցեագրված բողոքի քննարկման շրջանակում քաղաքացու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրած բողոքով փաստաբանը տեղեկացրել է, որ նախաքննության մարմինը մերժել է վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով դադարեցնել իր պաշտպանյալի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը և կարճել քրեական գործով վարույթն այն պատճառաբանությամբ, որ մեղադրյալի համաձայնությունը չի վավերացվել նոտարական կարգով:
Փաստաբանի հայտնած տեղեկությունների համաձայն՝ իր պաշտպանյալն առաջին խմբի հաշմանդամ է, բացակայում է Հայաստանի Հանրապետությունից և երկար տարիներ գտնվել է հետախուզման մեջ, ներկայումս չունի վավերական անձնագիր, որի պատճառով օբյեկտիվորեն անհնարին է դարձել վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնել նոտարական կարգով վավերացված համաձայնություն:
Պաշտպանի աշխատակազմում սկսված քննարկման ընթացակարգի շրջանակում, Հայաստանի գլխավոր դատախազության հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում քաղաքացու նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, իսկ քրեական գործի վարույթը՝ կարճվել:

The criminal prosecution against the citizen was terminated in the framework of examination of the complaint addressed to the Defender
In his complaint addressed to the Human Rights Defender of Armenia the advocate informed that the authorities of pre-trial investigative body rejected to terminate criminal prosecution against his defendant for expiry of the limitation periods, and terminated the proceedings criminal case on the basis that his defendant’s consent had not been notarized.
According to the information submitted by the advocate, his defendant is a person with a first-degree disability, is absent from the Republic of Armenia and had been wanted for a number of years, does not currently have a valid passport due to which it is objectively impossible to present a notarised consent to the authorities conducting the proceedings.
In the framework of the discussion proceedings initiated at the Defender’s Office, as a result of joint efforts with the Prosecutor General’s Office of Armenia the criminal persecution against the citizen was terminated, and the proceedings of the criminal case were closed.