Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի միջև գործում է տեղեկությունների արագ փոխանակման համակարգ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդունել է Ազգային անվտանգության ծառայության Սահմանապահ զորքերի հրամանատար Վաղինակ Սարգսյանին:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Պաշտպանի աշխատակազմի և Սահմանապահ զորքերի միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը: Պաշտպանը կարևորել է մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերում սերտ համագործակցելու՝  Սահմանապահ զորքերի ղեկավարության հանձնառությունը:
Քննարկվել են նաև ՀՀ պետական սահմանը հատող անձանց իրավունքներին առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ կապված ապաստան հայցողների հետ: Այս կապակցությամբ ընդգծվել է կառույցների միջև տեղեկությունների արագ փոխանակման հարցում արդյունավետ փոխգործակցությունը: Այն իրականացվում է երկու կողմերից նշանակված հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով:
Մասնավորապես, հաստատված պրակտիկայի շրջանակներում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ստացվող համապատասխան ահազանգերի կապակցությամբ տեղի են ունենում արագ քննարկումներ՝ լուծումներ գտնելու նպատակով:
Ներկայում Պաշտպանի աշխատակազմը և Սահմանապահ զորքերի ծառայողները սերտ համագործակցում են ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում տեղակայված՝ ապաստան հայցող անձանց հատուկ կացարանների պայմանների բարելավման գործում: Դրանց ուսումնասիրման նպատակով Պաշտպանի ներկայացուցիչներն իրականացնում են այցեր, մասնակցում են համատեղ քննարկումների և դասընթացների:
Հայաստանում ապաստան հայցող անձանց իրավունքների պահպանության տեսանկյունից Պաշտպանն անդրադարձել է նաև Սահմանապահ զորքերի պարբերական վերապատրաստումներին, որոնք իրականացվում են ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Նշենք, որ քննարկվող ոլորտում առկա խնդիրները և դրանց վերաբերյալ ներկայացված առաջարկությունները, ինչպես նաև երկու կառույցների համագործակցության ուղղությունները տեղ են գտել նաև «Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականների և ապաստան հայցող անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ» Պաշտպանի արտահերթ հրապարակային զեկույցում:

A System for Rapid Exchange of Information operates between the Human Rights Defender’s Office and the Border Guard Troops of the National Security Service
The Human Rights Defender Arman Tatoyan received Vaghinak Sargsyan, Commander of the Border Guard Troops of the National Security Service.
The importance of cooperation between the Defender's Office and the Border Guard Troops was emphasized during the meeting.  The Defender highlighted the commitment of the administration of the Border Guard Troops to closely cooperate on human rights issues.
Issues with regard to the rights of persons crossing the RA state border were also discussed, including those related to asylum seekers.  In this connection, effective cooperation in the area of rapid exchange of information between the two state bodies was emphasized. The cooperation is realized by focal points nominated on both sides.
Particularly, in accordance with the established practice, immediate discussions on relevant calls to the hotline of the Human Rights Defender's Office take place with the purpose of finding appropriate solutions.
Currently, the Defender's Office and the Border Guard officers closely cooperate in the improvement of the conditions of the special reception centers for asylum seekers, located at the Armenian border crossing points. The Defender's representatives conduct visits to examine the conditions, participate in joint discussions and trainings.
In terms of protecting the rights of asylum seekers in Armenia, the Defender also touched upon the periodic trainings for Border Guards that are organized with the support of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees.
It should be noted that the existing problems in the field, and the recommendations thereof, as well as the directions of cooperation between the two state bodies have also been included in the Defender’s ad hoc public report on “Ensuring the rights of refugees and asylum seekers in the Republic of Armenia.”