Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժինը՝
- ապահովում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունների պատշաճ եւ արդյունավետ իրականացումը երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում,
- քաղաքացիներին տրամադրում է իրավաբանական խորհրդատվություն` իրենց իրավունքների ու ազատությունների, ինչպես նաեւ դրանց արդյունավետ պաշտպանության իրավական միջոցների եւ ընթացակարգերի վերաբերյալ,
- իր իրավասության սահմաններում կատարում է քաղաքացիների ընդունելություն,
- ապահովում է երեխաների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ դիմում-բողոքների ուսումնասիրության եւ քննարկման ընթացակարգը,
- դիմում-բողոքների քննարկման ընթացակարգն ապահովելու նպատակով իրավասու պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից ու դրանց պաշտոնատար անձանցից պահանջում է տեղեկատվություն, պարզաբանումներ եւ դրանք հիմնավորող համապատասխան փաստաթղթեր,
- իրականացնում է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի ներպետական իրավական ակտերում օրենսդրական խնդիրների ու բացերի վերհանում եւ վերլուծություն‚ անհրաժեշտության դեպքում նախապատրաստում է համապատասխան պետական մարմիններին ուղղված գրություններ եւ առաջարկներ,
- իրականացնում է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի միջազգային փորձի‚ ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայի, ՄԻԵԴ նախադեպային վճիռների եւ այլ միջազգային փաստաթղթերի ուսումնասիրություններ,
- կազմակերպում է այցելություններ այն վայրեր, որտեղ կան երեխաների իրավունքների եւ ազատությունների ենթադրյալ կամ կատարված խախտումներ,
- մասնակցում է հրապարակային զեկույցների մշակման աշխատանքներին՝ այցելությունների եւ ուսումնասիրությունների արդյունքների վերլուծության եւ համակարգային խնդիրների վերհանման միջոցով,

The Department for the protection of child rights of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia:
- ensures the proper and effective implementation of the powers of the Human Rights Defender in the sphere of protection of child rights,
- within its jurisdiction conducts the reception of citizens,
- ensures the procedure of studying and handling the complaints on the violations of the rights of children,
- requires information, explanations and supporting documents from competent state and local self-government bodies and their officials to ensure the procedure of handling complaints,
- reveals and analyzes legislative problems and gaps in the domestic legal acts in the sphere of protection of child rights and, if necessary, prepares letters and recommendations addressed to the relevant state bodies,
- studies the international experience in the field of protection of the rights of the child, the UN Convention on the Rights of the Child, ECHR precedent decisions and other international documents,
- organizes visits to places where there are alleged or factual violations of children's rights and freedoms,
- participates in the development of public reports through analysis of the results of the visits and studies and identification of systemic problems,