Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներում և հաղորդումներում արձանագրված խնդիրները քննարկելու և լուծման ուղիներ գտնելու նպատակով Պաշտպանի ներկայացուցիչներն Ազգային ժողովում հանդիպում են ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետների և պատգամավորների օգնականների հետ։
«Ազգային ժողովի հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի համագործակցությունը հատկապես կարևոր է Պաշտպանի՝ նորմատիվ իրավական ակտերի կատարելագործման սահմանադրական գործառույթի իրականացման համատեքստում: Սա ենթադրում է Պաշտպանի՝ անհատական դիմումների քննարկման և մշտադիտարկման արդյունքում վեր հանած օրենսդրական խնդիրների համատեղ լուծում: Այդ խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծմանն ուղղված կոնկրետ առաջարկներն արձանագրված են ինչպես տարեկան հաղորդման և զեկույցի, այնպես էլ հատուկ զեկույցների մեջ»,- ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի խորհրդական, Ազգային ժողովում Պաշտպանի ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազինյանը։
Հանդիպման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները ներկայացրել են Պաշտպանի աշխատանքի ուղղությունները, փակ հաստատություններում մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրված խնդիրները, ինչպես նաև անդրադարձել են Սահմանադրական դատարան հատուկ կարծիք ներկայացնելու, դիմում հասցեագրելու լիազորություններին։
Պատգամավորի օգնականները և հանձնաժողովի փորձագետները բարձրացրել են մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերող հարցեր և հետաքրքրվել առանձին ոլորտներում Պաշտպանի ձեռնարկած քայլերի մասին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանդիպում-քննարկումները դարձնել շարունակական՝ կենտրոնանալով կոնկրետ ոլորտների խնդիրների և լուծման առաջարկների ձևավորման վրա։

In order to discuss and find solutions to the problems recorded in the reports of the Defender, today the Defender's representatives met with the experts of the Standing Commission for the Protection of Human Rights and Public Affairs and assistants of Deputies in the National Assembly.
"Cooperation between the National Assembly and the Office of the Human Rights Defender is especially important in the context of the Defender's implementation of the constitutional function of improving regulatory legal acts. This implies a joint resolution of the legislative problems raised by the Defender as a result of the consideration of individual complaints and monitoring activities. These issues, as well as concrete proposals for their solution, are stated both in annual reports and also in special reports," said Defender's Advisor, Representative of the Defender in the National Assembly, Sergey Ghazinyan.
In the course of the meeting the representatives of the Human Rights Defender presented the directions of the Defender's work, the problems recorded in the monitoring of closed institutions, as well as the authority to submit a special opinion to the Constitutional Court and address an application.
Deputy Assistants and Committee Experts raised issues related to human rights protection and asked about the steps taken by the Defender in separate areas.
An agreement was reached to make the meeting-discussions continuing, focusing on the issues in specific areas and formulating proposals.