Պաշտպանն ու քաղհասարակությունը կմշակեն ՄԻԵԴ վճիռների կատարման վերաբերյալ դիրքորոշումներ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի՝ վճիռների կատարման և բարեկամական կարգավորման պայմանների վերահսկողության կանոնների 9-րդ կանոնի շրջանակներում ներկայացվող հատուկ դիրքորոշումների վերաբերյալ քննարկում:
«Ես կարևորում եմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման, դրանցում արձանագրված խախտումները հետագայում բացառելու և անհրաժեշտ օրենսդրական և գործնական փոփոխություններ իրականացնելու նպատակով հատուկ դիրքորոշումներ ներկայացնելու գործընթացի շարունակական բնույթը: Այդ գործընթացում մենք շարունակելու ենք համագործակցությունը ինչպես Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան ստորաբաժանումների, այնպես էլ ՀՀ քաղաքացիական հասարակության հետ»,- Եվրոպայի խորհրդի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կազմակերպած քննարկման ժամանակ բացման խոսքում ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
ՄԻԵԴ վճիռների կատարման դեպարտամենտի ստորաբաժանման ղեկավար Պավլո Պուշկարը, նույն ստորաբաժանման իրավաբան Վահե Դեմիրճյանը, ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակիցը, քաղաքացիական հասարակության, ինչպես նաև Պաշտպանի ներկայացուցիչները քննարկել են Պաշտպանի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից համատեղ դիրքորոշում մշակելու և ներկայացնելու անհրաժեշտությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՄԻԵԴ վճիռների կատարման գործընթացում ներկայացվող հատուկ դիրքորոշումները պատշաճ կազմելու նպատակով հրատարկված համապատասխան ձեռնարկը թարգմանել հայերեն և կազմակերպել հատուկ դասընթաց:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության պատմության մեջ առաջին անգամ Արման Թաթոյանը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե է ներկայացնում հատուկ դիրքորոշում, որը վերաբերում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Հայաստանին վերաբերյալ վճռի կատարման հետ:

A discussion took place at the Human Rights Defender’s Office on special submissions presented within the framework of Rule 9 of the Rules of the Council of Europe Committee of Ministers’ supervision of the execution of judgments.
“I emphasize the importance of providing submissions on a regular basis for the execution of judgments of the European Court of Human Rights for the purpose of eliminating future violations and of implementing the necessary legal and practical amendments. In this process we will continue our cooperation with the relevant departments of the Council of Europe and the Armenian civil society as well,” noted the RA Human Rights Defender Mr. Arman Tatoyan during his opening remarks at the discussion organized by the Council of Europe and the Human Rights Defender’s Office.
The Head of Division in the Department for the Execution of Judgments of the European Court of Human Rights Mr. Pavlo Pushkar, a lawyer from the same division Mr. Vahe Demirchyan, a representative from the Armenian Government representation before the ECHR, the representatives of the civil society and the Defender discussed the necessity to prepare and present a joint position of the civil society representatives and the Defender.
Participants agreed to translate the handbook for NGOs, injured parties and their legal advisers on implementation of judgments of the European Court of Human Rights and to organize a special seminar.
It should be recalled that for the first time in the history of Armenia’s Human Rights Defender’s institution Dr. Arman Tatoyan presents special positions to the Council of Europe Committee of Ministers which concerns the execution of the ECHR judgments in respect of Armenia.