Պաշտպանի աջակցությամբ զինծառայողին լրացուցիչ կհետազոտեն․ չհայտարարված այց Երևանի կայազորային հոսպիտալ
Պարտադիր ժամկետային զինծառայողի մայրը Մարդու իրավունքների պաշտպանին խնդրել է աջակցել որդուն լրացուցիչ հետազոտելու հարցում:
Նա Պաշտպանին հասցեագրած բողոքով տեղեկացրել է, որ որդին ունի որոշակի առողջական խնդիրներ, ինչի կապակցությամբ ստացիոնար բուժման է ընդունվել Պաշտպանության նախարարության Երևանի կայազորային հոսպիտալ: Բողոք ներկայացրած անձի պնդմամբ՝ հոսպիտալում իրականացված հետազոտությունները բավարար չեն եղել որդու առողջական վիճակը պարզելու նպատակով:
Բողոքի ուսումնասիրության շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները չհայտարարված այց են իրականացրել Պաշտպանության նախարարության Երևանի կայազորային հոսպիտալ:
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպել են հոսպիտալի ղեկավար անձնակազմի, զինծառայողին բուժող բժշկի հետ, ուսումնասիրել զինծառայողի բժշկական փաստաթղթերը, առանձնազրույց ունեցել զինծառայողի հետ:
Արդյունքում պարզվել է, որ զինծառայողի առողջական վիճակը պարզելու նպատակով հոսպիտալում իրականացվել են անհրաժեշտ հետազոտություններ, սակայն Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների և հոսպիտալի ղեկավար անձնակազմի համատեղ քննարկման արդյունքում զինծառայողի առողջական վիճակի վերաբերյալ առավել ամբողջական տվյալներ ստանալու նպատակով որոշում է կայացվել իրականացնել լրացուցիչ հետազոտություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորում է զինծառայողների իրավունքների ապահովման և ամրապնդման ոլորտում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ ձևավորված արդյունավետ և կայուն համագործակցությունը:

With the Defender’s support, a military serviceman will undergo additional medical examination. An unannounced visit to Yerevan Garrison Military Hospital
The mother of the compulsory military serviceman requested the Human Rights Defender’s assistance in additional medical examination of her son.
The applicant informed the Defender that her son has health problems and receives inpatient treatment at the Yerevan Garrison Military Hospital of the Ministry of Defense. According to the applicant, the medical examinations organised in the hospital are insufficient for identifying her son's health condition.
Within the investigation of the complaint, the representatives of the Human Rights Defender paid an unannounced visit to the Yerevan Garrison Military Hospital of the Ministry of Defense.
During the visit, the Defender's representatives met with the administration staff of the Hospital and the doctor of the military serviceman, examined the medical records and had a private interview with the serviceman.
It was revealed that the necessary medical examinations were carried out in the hospital to identify the health condition of the serviceman, but as a result of the discussion between the Defender's representatives and the hospital administration staff, it was decided that additional medical examination would be necessary to obtain complete information on the health status of the serviceman.
The Human Rights Defender stresses the importance of effective and sustainable cooperation with the RA Ministry of Defense in ensuring and promoting the rights of the servicemen.