ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը, Պաշտպանի գործունեությունը, աշխատանքի ուղղությունները, լիազորությունների շրջանակը, ինչպես նաև կոնվենցիոն կարգավիճակները և միջազգային համագործակցությունը:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության, նրանց նկատմամբ բռնության կանխարգելման ոլորտում կատարվող աշխատանքները և հանրային իրազեկվածության բարձացման ուղղությամբ տարվող համակարգային քայլերը:
Պաշտպանն ու Ֆրանսիայի դեսպանը պայմանավորվել են համագործակցել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և զանգվածային լրատվության միջոցների կարողությունների բարձրացման ուղղությամբ։
Կողմերը քննարկել են նաև Ֆրանսիայի օմբուդսման Ժակ Տյուբոնի Հայաստան նախատեսվող այցի շրջանակում Գյումրում թիվ 10 ֆրանսիական դպրոց այցի հետ կապված հարցեր։Այդ դպրոցը 1988 թվականի երկրաշարժից հետո բացվել է Ժակ Տյուբոյի և Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ։
Հանդիպման ավարտին կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ամրապնդել և ընդլայնել ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:

Today, the Human Rights Defender Arman Tatoyan received Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia H.E. Mr. Jonathan Lacote.
During the meeting, the parties discussed the state of human rights protection in Armenia, the Defender’s mandate, directions of work and activities, as well as conventional mandates and international cooperation.
Arman Tatoyan presented the Ambassador the activities and systemic awareness-raising projects carried out in the field of women and children rights protection, as well as in the field of preventing violence against them.
The Defender and the French Ambassador agreed to cooperate in building the capacities of civil society and mass media representatives.
The parties discussed issues pertaining to the French Ombudsman Jacques Toubon’s visit to Gyumri French School N10 in the framework of his visit to Armenia. This school was established after 1988 earthquake by the participation of Jacques Toubon and Charles Aznavour.
At the end of the meeting, the parties expressed their readiness to strengthen and enhance already established fruitful cooperation.