Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անցյալ շաբաթ հանդիպել է Միջազգային բանտային բարեփոխումների կազմակերպության գործադիր տնօրեն ֆլորիան Իրմինգերի և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Տսիրա Չանտուրիայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արման Թաթոյանը ներկայացրել է խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման ոլորտում քրեակատարողական հիմնարկներում կատարվող աշխատանքները, ինչպես նաև ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից առաջարկված օրենսդրական փոփոխությունները:
Արման Թաթոյանը նշել է նաև, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երրորդ կողմ է հանդես գալիս ընդդեմ Հայաստանի քննվող գործով, Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտե է ներկայացնում հատուկ դիրքորոշումներ, որոնք ուղղված են Հայաստանի կողմից ՄԻԵԴ վճիռների կատարման անկախ գնահատականներին։
Կազմակերպության ներկայացուցիչները կարևորել են խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համագործակցությունը ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով:

Last week the Human Rights Defender Arman Tatoyan received the Executive Director of the PRI Florian Irminger and the Regional Director for South Caucasus Office of the PRI Tsira Chanturia.
During the meeting Arman Tatoyan presented conducted work in the field of prevention of torture and ill-treatment in penitentiary institutions, as well as legislative amendments proposed by the Human Rights Defender on the protection of rights of persons deprived of liberty.
Arman Tatoyan also mentioned that the Human Rights Defender as National Preventive Mechanism intervenes as a third party in the proceeding pending before the European Court of Human Rights against Armenia, provides special submissions to the Council of Europe’s Committee of Ministers as independent assessment of the execution of ECtHR judgments by Armenia.
The representatives of the organization valued the work of the Human Rights Defender in the field of torture prevention.