Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ոստիկանություն Օպերայի հարակից տարածքից բերման ենթարկվածների հարցով. իրականացվում է մշտադիտարկում
Օպերայի հարակից տարածքից բերման ենթարկված 19 անձանց իրավունքների երաշխավորման նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները գտնվում են Ոստիկանությունում: Ստացվել է ահազանգ աշխատակազմ:
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել բերման ենթարկվածների հետ, ստուգել բերման ենթարկման հիմքերն ու իրավունքների ապահովման վիճակը:
Մասնավորապես, Պաշտպանի ներկայացուցիչներն արձանագրել են, որ 17 անձ վարչական բերման է ենթարկվել ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու, 1 անձ՝ դիտավորությամբ գույքը ոչնչացնելու, 1 անձ՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար։
Բերման ենթարկված 17 անձ արդեն ազատ է արձակվել, 2 անձի վերաբերյալ նյութեր են նախապատրաստվում։
Օպերայի հարակից տարածքի սրճարանների ապամոնտաժման հետ կապված իրադարձությունները գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի մշտադիտարկման ներքո։

The Defender’s representatives visited the police with regard to the persons apprehended from the vicinity of the Opera: a monitoring is initiated
The representatives of the Human Rights Defender are at the police station to protect the rights of 19 persons apprehended from the vicinity of the Opera. The office has received a call thereof.
The Defender’s representatives held private interviews with the apprehended persons, in order to assess the grounds of their apprehension and the state of their rights protection.
In particular, the Defender’s representatives registered that 17 persons faced administrative arrest for disobedience to the lawful order of the police, 1 person for intentional destruction օf property, and 1 person for violence against a representative of authorities.
17 apprehended persons have already been released and materials are being prepared concerning the 2 other persons.
The events concerning the dismantling of cafes located in the vicinity of the Opera are being monitored by the Human Rights Defender.