Չհայտարարված այցի ընթացքում Շիրակում ստուգվել են դատարանում ազատությունից զրկված անձանց ժամանակավոր պահելու համար խցերի պայմանները
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները չհայտարարված այց են կատարել ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գյումրու և Մարալիկի նստավայրեր և ուսումնասիրել ազատությունից զրկված անձանց ժամանակավոր պահելու համար նախատեսված խցերը:
Այցի ընթացքում ստուգվել են նշված վայրում անձանց պահման պայմանները, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը, դրանց համապատասխանությունը սահմանված միջազգային չափանիշներին:
Մշտադիտարկման արդյունքում վեր են հանվել հարցեր կապված խմելու ջրի հասանելիության, սանհանգույցների առանձնացվածության, խցերի լուսավորության հետ:
Խնդիրները քննարկվել են Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի հետ: Արձանագրված խնդիրների լուծման նպատակով  համապատասխան գրություն կուղարկվի նաև ՀՀ դատական դեպարտամենտ:

During an unannounced visit to Shirak region the conditions of the temporary cells for keeping persons deprived of their liberty of the court were examined
The representatives of the Human Rights Defender conducted an unannounced visit to the Shirak Distinct Court of First Instance in Gyumri and Maralik and examined the temporary cells of the court for keeping persons deprived of their liberty.
During the visit, the keeping conditions, the state of rights protection of persons that are kept there and its compliance with the established international standards were checked.
As a result of the monitoring, issues with regard to the access to drinking water, the separation of bathroom and the lighting in cells were revealed.
The issues were discussed with the Head of the Office of the Shirak Distinct Court of First Instance. To address the revealed issues, relevant written letters will be sent to the RA Judicial Department.