Քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ գնդակոծությունների կապակցությամբ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած աշխատանքային խումբը սեպտեմբերի 21-ին այցելել է ադրբեջանական զինված ուժերի թիրախում գտնվող Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս և Կոթի գյուղեր:
Բացառապես իրավապաշտպան աշխատանք իրականացնելու և առաջնային աղբյուրից հավաստի տվյալներ ձեռք բերելու նպատակով՝ փաստահավաք խումբն արձանագրել է վնասվածքների բազմաթիվ հետքեր Կոթի գյուղում, ինչպես նաև Բաղանիսի գյուղապետարանի ու դպրոցի պատերին, տանիքներին, քաղաքացիական բնակիչների տների պատերին ու վնասված պատուհաններին: Գյուղի բնակիչներն ու վարչակազմի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցների ընթացքում նշել են, որ այդ վնասցածքներն ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գյուղը թիրախային գնդակոծության ենթարկելու հետևանք են (կիրառված են նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ): Կրակոցների արդյունքում վնաս է պատճառվել նաև Կոթի գյուղի բնակչի առողջությանը:
Փաստահավաք աշխատանքների ու անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կկազմվի արտահերթ զեկույց՝ անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով: Զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան պետական ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:
Սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն Արման Թաթոյանի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացրել են նաև սոցիալական հարցեր, որոնց լուծման ուղղությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր իրավասության շրջանակում կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախորդ արտահերթ զեկույցներում արձանագրել է, որ գնդակոծությունները Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ ունեն համակարգված բնույթ և նպատակն է թիրախային վնաս հասցնել քաղաքացիական բնակչությանը:

On 21 September, a working group led by the Human Rights Defender Arman Tatoyan visited borderline Baghanis and Koti villages of Tavush province that are targeted by the Azerbaijani armed forces. The aim of the visit was to conduct fact-finding activities with regard to shootings towards the direction of civilian settlements.
With the purpose of conducting exclusively human-rights-based activity and receiving credible and first-hand information, the fact-finding mission recorded numerous traces of damages in Koti village, as well as оn the walls and roofs of Administration Building and the school of Baghanis, on the walls and damaged windows of civilian houses. During private interviews, villagers and representatives of administration mentioned that these damages had been caused as a result of targeted shelling of the village (from large-caliber machine guns). As a result of the shelling a Koti villager was wounded as well.
An ad hoc report both in English and in French will be prepared based on the fact-finding activities and necessary examinations. The report will be disseminated among international organizations, as well as the RA relevant state and civic human-rights-based structures.
During the meeting with Arman Tatoyan, the civilians of borderline villages also raised social issues they face. The Human Rights Defender will take necessary steps within his mandate to solve these issues.
As a reminder, in his previous ad hoc reports the Human Rights Defender recorded that the shootings towards Armenian borderline villages are systemic and are aimed at causing targeted damages to civilians.