ՀՀ սահմանամերձ գյուղերը թիրախային գնդակոծության ենթարկելու մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցը կուղարկվի միջազգային կառույցներին
Սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերն ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գնդակոծության ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ:
Սեպտեմբերի 11-ին՝ օրվա ցերեկային ժամերին կրակոցների է ենթարկվել Տավուշի մարզի  Վազաշեն գյուղը: Գյուղի բնակչի կողմից երեկ տարածված տեսանյութը վկայում է, որ կրակոցներն արձակվում են հենց քաղաքացիական բնակավայրի ու մասնավորապես՝ առանձնատան ուղղությամբ, որի բակում այդ պահին խաղում են երեխաներ: Կրակոցներն ակնհայտորեն իրական վտանգ են ստեղծել խաղաղ բնակիչների և հատկապես՝ կանանց ու երեխաների կյանքի, նրանց առողջության համար: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին այս տեղեկությունը հաստատել են ինչպես գյուղի վարչակազմը, այնպես էլ բնակիչները: Պաշտպանը նաև անմիջականորեն ստացել է տեղեկություն այն մասին, որ գնդակոծություններն արվել են նաև գյուղի դպրոցի ուղղությամբ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Բաղանիս, Ոսկեվան, Կոթի և Վազաշեն գյուղերը գնդակոծության են ենթարկվել սեպտեմբերի 2-ից սկսած։ Այս մասին ահազանգեր են ստացվել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ:
Սեպտեմբերի 2-ին, սեպտեմբերի 4-ին և սեպտեմբերի 5-ին տեղի են ունեցել կրակահերթեր Կոթի գյուղի ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 2-ին, սեպտեմբերի 9-ին և սեպտեմբերի 11-ին կրակոցներ են արձակվել Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ: Գնդակոծությունները տեղի են ունեցել քաղաքացիական տների ուղղությամբ՝ անմիջականորեն վտանգելով խաղաղ բնակչության կյանքի և առողջության իրավունքը: Դրանց արդյունքում խաթարվել է նաև Ոսկեպար - Բաղանիս միջպետական ավտոճանապարհով բնականոն երթևեկությունը՝ դարձնելով այն որոշակի ժամանակով անհնար:
Դրանից բացի, սեպտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գնդակոծվել է նաև Ոսկեվան գյուղը: Այս անգամ, բնակիչների պնդմամբ, վնասվել են տների տանիքներ, պատեր, ինչպես նաև բնակիչների տներում առկա կենցաղային իրեր:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական հանձնարարությամբ ներկայում ընթանում են ամբողջական փաստահավաք աշխատանքներ:
Այդ աշխատանքների ու անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կկազմվի արտահերթ զեկույց՝ անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով: Զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան պետական ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:

The Human Rights Defender’s ad hoc report regarding firing towards borderline communities will be sent to international organizations
During September, immediately after the publication of the information on firing towards Armenia’s borderline communities by the Azerbaijani armed forces, the Human Rights Defender conducted fact-finding mission.
On September 11, shootings took place in the direction of Vazashen village of Tavush Province in the daytime. The video, which was released yesterday by the resident of the village, proves that the shootings were targeted towards the civilian residence in particular, towards a private house, in the yard of which at that moment were playing children). Shootings apparently endangered the lives of civilians, especially the lives and health of women and children. This information was confirmed to the Human Rights Defender’s Office by both administration of the village and residents. Moreover, the Defender directly received information that there had been shootings targeted towards the village school as well.
Baghanis, Voskevan, Koti and Vazashen villages of RA Tavush Province have been targeted since September 2. The Human Rights Defender’s Office received calls on this as well.
On September 2, 4 and 5 shootings took place in Koti village.
On September 2, 9 and 11 shootings took place towards Baghanis village. There have been shootings targeted towards civilian houses, directly endangering the lives of peaceful population and their right to health. As a result, the normal traffic on the interstate highway Voskepar–Baghanis has been hampered as well, making it temporarily impossible.
Furthermore, on September 8 Voskevan village was targeted by Azerbaijani armed forces. This time, residents claimed that the roofs, walls of the houses, as well as household appliances were damaged.
Currently, with the direct instruction of the Human Rights Defender, comprehensive fact-finding missions are being conducted.
On the basis of conducted fact finding missions (operations, activities) and necessary examinations, ad hoc report will be prepared in English and French. The report will be sent to the international organizations, as well as to the relevant state and human rights institutions.