Մարոկկոյում քննարկվել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի փորձը ներդնելու հարցը
Մարոկկոյի Թագավորությունում ներկայացվել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի փորձը խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտում:
Կանխարգելման ազգային մեխանիզմների մանդատին ու գործունեությանը նվիրված աշխատաժողովին հատկապես բարձր է գնահատվել այն, թե ինչպես է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն աշխատում քաղաքացիների և պետական մարմինների հետ: Քննարկվել են այն խնդիրները, որոնք արձանագրվել են ազատությունից զրկման վայրերում աշխատելիս՝ ուշադրություն դարձնելով դրանց լուծմանը:
«Խոշտանգումների կանխարգելման ոլորտն այնպիսինն է, որ պահանջում է սերտ համագործակցություն քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և ոլորտի անկախ փորձագետների հետ: Այս ոլորտում պետք է առաջնորդվել չվնասելու և արդյունքի հասնելու սկզբունքներով: Անհրաժեշտ է նաև բարձր որակի համագործակցություն ազատությունից զրկման վայրերի վարչակազմերի հետ: Չափազանց կարևոր է կալանավորվածների և դատապարտյալների վստահությանը հասնելը՝ նրանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության նպատակով»,- Մարդու իրավունքների ազգային կենտրոնի և Եվրոպայի խորհրդի կազմակերպած աշխատաժողովի ժամանակ ընդգծել է Արման Թաթոյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի փորձը ներդրման նպատակով առաջարկվել է այլ երկրների: Այդ նպատակով անցյալ տարի արդեն իսկ Հայաստանում են եղել Մարոկկոյի Թագավորության Մարդու իրավունքների ազգային կենտրոնի ներկայացուցիչները, Թունիսի Հանրապետության Խոշտանգումների դեմ պայքարի ազգային մարմնի նախագահի տեղակալն ու գլխավոր քարտուղարը, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի մարդու իրավունքների երեք օմբուդսմանների գլխավորած պատվիրակությունը:

The work experience of the Human Rights Defender of Armenia in the field of torture prevention was presented in the Kingdom of Morocco.
During the workshop on the mandate and functioning of National Preventive Mechanisms, the work of the Human Rights Defender’s Office with citizens and state bodies was particularly highlighted. The participants discussed the challenges recorded during the work at the places of deprivation of liberty, paying attention to their solution.
“The torture prevention requires close cooperation with civil society organizations and independent experts of the field”. In this field we should be guided with the principles of “do no harm” and “obligation of results”. High quality cooperation with administration of places of deprivation of liberty is also necessary. It is of an extreme importance to achieve the trust of detainees and convicts in order to properly protect their rights”, highlighted Arman Tatoyan during the workshop co-organized by the National Human Rights Council and the Council of Europe.
As a reminder, within the project implemented by the Council of Europe, the work experience of the Human Rights Defender has been introduced to other countries for implementation. For that purpose, last year the representatives of the National Human Rights Council of the Kingdom of Morocco, Deputy-President and Secretary General of the National Authority for the Prevention of Torture of the Republic of Tunisia, as well as the delegation headed by three Ombudspersons of Bosnia and Herzegovina visited Armenia.