Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը դեկտեմբերի 14-16-ը Թունիսում միջազգային բարձրաստիճան համաժողովի շրջանակներում ներկայացրել է Եվրախորհրդի կողմից լավագույններից ճանաչված Պաշտպանի աշխատանքի նոր սկզբունքները:
Արման Թաթոյանը հատկապես անդրադարձել է կանխարգելման ազգային մեխանիզմի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներին։ Քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկներ և ազատությունից զրկման վայրեր այցերի պլանավորման, դրանց իրականացման մեթոդները, կալանավորների ու դատապարտյալների հետ առանձնազրույցների վարման կարգը և այլն:
Եվրոպայի խորհրդի կողմից արաբախոս երկրների համար կազմակերպված համաժողովին ներկայացվել է Սլովենիայի, Սերբիայի, Դանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Խորվաթիայի ու Ֆրանսիայի փորձը։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի սկզբունքներն ու մեթոդները գնահատվել են բարձր: Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ համաժողովի մասնակից այլ երկրների կողմից այն ուսումնասիրելու և տեղայնացնելու ուղղությամբ։
Թունիսի Հանրապետությունում կատարած այցի ժամանակ Արման Թաթոյանին միջազգային համաժողովի մասնակից մի քանի ներկայացուցիչների հետ ընդունել է երկրի նախագահ Բեջի Կաիդ Էլ Սեբսին։ Վերջինս կարևորել է խոշտանգումների դեմ պայքարի ոլորտում փորձառու կառույցների հետ համատեղ աշխատանքը։

From December 14 to 16, in the framework of international high-level conference held in Tunisia, RA Human Rights Defender Arman Tatoyan presented the Defender’s new working principles, which are recognised as one of the best by the Council of Europe.
Arman Tatoyan particularly addressed the activities carried out in the framework of national preventive mechanism. The planning of visits to penitentiary institutions and places of deprivation of liberty, their implementation methods, the procedure of conducting private conversations with the detained and the convicted and other questions were discussed during the Conference.
The practices of Slovenia, Serbia, Denmark, the United Kingdom, Croatia and France were presented within the Conference that was organised by the Council of Europe for Arabic countries.
RA Human Rights Defender’s working methods and principles were highly estimated. Agreements on examining and implementing them by other countries participating in the conference were reached.
During the visit to the Republic of Tunisia, the President of the country, Beji Caid Essebsi, received Arman Tatoyan and other participants of the international conference. The
President highlighted the importance of joint work with institutions experienced in the field torture prevention.