Մասնագիտական գործունեության կապակցությամբ փաստաբանին ուղղված սպառնալիքը քրեորեն պատժելի է և անթույլատրելի
Հելսինկյան ասոցիացիան հանդես է եկել փաստաբան Արայիկ Պապիկյանի նկատմամբ անձնական բնույթի սպառնալիքների և հետապնդումների մասին հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ նշվում է, թե փաստաբանը սպառնալիքներ բովանդակող էլեկտրոնային նամակներ է ստանում, որոնք առնչվում են ոչ միայն իրեն, այլ նաև իր ընտանիքի անդամներին:
Մասնագիտական գործունեություն իրականացնելու կապակցությամբ փաստաբանի նկատմամբ հատկապես այդպիսի երևույթի ցանկացած դրսևորում անթույլատրելի է և քրեորեն պատժելի: Իրավապահ մարմիններն այս հարցի կապակցությամբ պետք է անհապաղ վարույթ նախաձեռնեն:
Այս պահի դրությամբ ի գիտություն է ընդունվել, որ Ա.Պապիկյանը իրավապահ մարմիններին ներկայացրել է հանցագործության մասին հաղորդում: Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արդեն իսկ համապատասխան գրություն է հասցեագրվել իրավասու մարմիններին:

The threat addressed to a lawyer regarding the professional activity is criminally punishable and unacceptable
The Helsinki Association has issued a statement on personal threats and persecutions towards lawyer Arayik Papikyan. The announcement states that the lawyer receives threatening emails related not only to him but also to his family members.
Any manifestation of such a phenomenon towards a lawyer in connection with professional activities is unacceptable and criminally punishable. The law enforcement bodies should immediately initiate a proceeding in connection with this issue.
It is known at the moment that A. Papikyan has presented the crime report to the law enforcement bodies. A letter has already been sent by the Human Rights Defender to the law enforcement bodies.The Defender’s Office is also in contact with Mr. A. Papikyan.