Պաշտպանի աջակցությամբ վերականգնվել է քաղաքացու հաշմանդամության խումբը
Հաշմանդամության խմբի փոփոխությունից դժգոհ քաղաքացին դիմել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին։
Դիմումատուի հայտնած տեղեկությունների համաձայն՝ վեց տարի շարունակ բժշկասոցիալական փորձաքննության արդյունքում իր նկատմամբ սահմանվել է հաշմանդամության 2-րդ խումբ։ Այս տարի ևս այն երկարացվել է մեկ տարի ժամկետով, սակայն փորձաքննությունից երկու ամիս անց զանգահարել են, կանչել վերափորձաքննության և արդյունքում՝ սահմանել հաշմանդամության 3-րդ խումբ։
Պաշտպանի աշխատակազմում սկսված քննարկման ընթացակարգի շրջանակում գրություն է հասցեագրվել Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ քաղաքացու նկատմամբ հաշմանդամության 3-րդ խումբ սահմանելու հիմնավորվածության վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով։ Առաջարկվել է նաև քննարկել հանձնաժողովի ընդլայնված կազմով վերափորձաքննություն իրականացնելու հարցը։
Արդյունքում, տեղի է ունեցել բժշկասոցիալական վերափորձաքննություն և արձանագրվել է քաղաքացու առողջական վիճակի վատթարացում, ինչով պայմանավորված էլ վերականգնվել է քաղաքացու հաշմանդամության 2-րդ խումբը:

The citizen's disability group was restored with the Defender's support
The citizen who was discontented with the change in his disability group applied to the Human Rights Defender of Armenia, Arman Tatoyan.
According to the information submitted by the applicant, after six years of medical-social examination, it was determined that he was under the second disability group. This year again that determination was extended for an additional one-year period, but two months after his examination, he was called to undergo a re-examination, as a result of which it was determined that he was under the third disability group.
In the framework of discussion procedure initiated in the Defender's Office, a written statement was addressed to the RA Ministry of Labour and Social Affairs, with the aim of receiving clarification regarding the justification of determining that the citizen belonged to the third disability group. It was also suggested to discuss the question of conducting reexamination by a committee with extended membership.
As a result, a medical-social reexamination was conducted, which recorded deterioration in the citizen's health condition, and due to this the citizen's second disability group was restored.