ԳԼՈՒԽ 2. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԳՈՐԾՈւՆԵՈւԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ
1. Պաշտպանն իր լիազորություններն իրականացնելիս անկախ է, առաջնորդվում է միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով և Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով:
ՀՈԴՎԱԾ 6. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԱՆՁԵՌՆՄԽԵԼԻՈՒԹՅՈՒՆԸ
1. Պաշտպանն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել Պաշտպանի` իր կարգավիճակից բխող գործունեության շրջանակներում, այդ թվում` Ազգային ժողովում հայտնած կարծիքի համար:
2. Պաշտպանի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել, Պաշտպանը կարող է ազատությունից զրկվել միայն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի համաձայնությամբ` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
3. Պաշտպանն առանց Ազգային ժողովի համաձայնության կարող է զրկվել ազատությունից, երբ նա բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո: Այս դեպքում ազատությունից զրկելը չի կարող տևել յոթանասուներկու ժամից ավելի: Պաշտպանին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նախագահը:
4. Պաշտպանն իր լիազորությունների իրականացման ժամանակահատվածում և դրանից հետո չի կարող բացատրություն տալ կամ հարցաքննվել պաշտոնավարման ընթացքում իրեն հասցեագրված դիմումների կամ բողոքների, դրանց ուսումնասիրության կամ քննարկման ընթացքում ձեռք բերված փաստաթղթերի էության կամ իր կայացրած որոշումների կապակցությամբ:
5. Պաշտպանի` իր լիազորությունների իրականացման հետ կապված նամակագրությունը, հեռախոսային խոսակցությունները, փոստային, հեռագրական հաղորդումները և հաղորդակցության այլ ձևերը ենթակա են վերահսկման միայն դատարանի որոշմամբ` Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի միջնորդությամբ, եթե դա կապված է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության կատարումը կանխելու կամ բացահայտելու անհրաժեշտության հետ:
ՀՈԴՎԱԾ 7. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆԸ
1. Պաշտպանը և նրա ընտանիքի անդամները գտնվում են պետության հատուկ պաշտպանության ներքո: Իրավասու պետական մարմինները Պաշտպանի դիմումի հիման վրա պարտավոր են ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ` Պաշտպանի և նրա ընտանիքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
ՀՈԴՎԱԾ 8. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄԸ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ
1. Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի բնականոն գործունեության համար պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ապահովվում է պատշաճ ֆինանսավորում:
2. Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի բյուջեն պետական բյուջեի մաս է, որը ֆինանսավորվում է առանձին տողով: Նույն տողով հատուկ ֆինանսավորվում է նաև Պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությունը:
3. Պաշտպանը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով և «Հայաստանի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ժամկետում Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի առաջիկա տարվա բյուջետային ֆինանսավորման հայտը (նախահաշիվը) ներկայացնում է պետական լիազորված մարմին` պետական բյուջեի նախագծում ընդգրկելու համար:
4. Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի առաջիկա տարվա բյուջետային ֆինանսավորման հայտը (նախահաշիվը) կառավարության կողմից ընդունվելու դեպքում ընդգրկվում է պետական բյուջեի նախագծում, իսկ առարկության դեպքում պետական բյուջեի նախագծի հետ միասին ներկայացվում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով: Կառավարությունն Ազգային ժողով և Պաշտպանին է ներկայացնում բյուջետային ֆինանսավորման վերաբերյալ առարկության հիմնավորումը:
5. Յուրաքանչյուր տարի Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից: Պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսավորումը կատարվում է ամսական հավասար համամասնությամբ` յուրաքանչյուր ամսվա համար կանխավճարի կարգով:
6. Պաշտպանը մասնակցում է Ազգային ժողովում «Պետական բյուջեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի` Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության ֆինանսավորմանը վերաբերող մասերի քննարկմանը:
7. Պաշտպանն ունի 30 աշխատանքային օր տևողությամբ ամենամյա վճարովի արձակուրդի իրավունք:
8. Պաշտպանն իր լիազորությունների իրականացման ողջ ժամանակահատվածում ազատվում է ժամկետային զինվորական ծառայությունից, զորահավաքներից և վարժական հավաքներից:
ՀՈԴՎԱԾ 9. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆՆ ԱՋԱԿՑԵԼՈՒ ՊԵՏԱԿԱՆ ԵՎ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԵՎ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
1. Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպությունները, դրանց պաշտոնատար անձինք կամ ներկայացուցիչները պարտավոր են սույն օրենքով սահմանված կարգով Պաշտպանին անվճար և հնարավոր կարճ ժամկետում տրամադրել անհրաժեշտ նյութեր, փաստաթղթեր, տեղեկություններ և պարզաբանումներ, ինչպես նաև այլ կերպ աջակցել նրա աշխատանքներին:
2. Պաշտպանի պահանջած նյութերը, փաստաթղթերը, տեղեկությունները և պարզաբանումները պետք է Պաշտպանին ուղարկվեն հնարավորինս սեղմ ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան հարցումն ստանալուց հետո` երեսուն օրվա ընթացքում, եթե հարցման մեջ ավելի կարճ ժամկետ նշված չէ:
3. Իր լիազորությունների շրջանակում Պաշտպանն օգտվում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կազմակերպությունների, դրանց պաշտոնատար անձանց և ներկայացուցիչների մոտ անհետաձգելի ընդունելության իրավունքից: Արագ արձագանքման շրջանակներում Պաշտպանի պահանջի դեպքում սույն մասում նշված մարմիններն ու դրանց պաշտոնատար անձինք և ներկայացուցիչները պարտավոր են Պաշտպանին կամ նրա ներկայացուցիչներին տրամադրել անհապաղ աջակցություն:
4. Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները, կազմակերպությունները, դրանց պաշտոնատար անձինք կամ ներկայացուցիչները պարտավոր են երաշխավորել ազատության սահմանափակման կամ ազատությունից զրկման վայրում գտնվող անձի հետ Պաշտպանի կամ նրա ներկայացուցչի անարգել և խորհրդապահական կարգով հաղորդակցվելու հնարավորությունը: Պաշտպանի կամ նրա ներկայացուցիչների` այդ անձանց հետ առանձնազրույցները ենթակա չեն միջամտության կամ գաղտնալսման:
5. Պաշտպանին ուղղված բողոքները և այլ փաստաթղթերը, ինչպես նաև Պաշտպանի հարցումները կամ նրա կողմից ուղարկվող այլ փաստաթղթեր ենթակա չեն ստուգման կամ գրաքննության: Դրանք իրավասու մարմինների կամ կազմակերպությունների կողմից ստանալուց հետո անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում պետք է ուղարկվեն Պաշտպանին:
ՀՈԴՎԱԾ 10. ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆԸ ԽՈՉԸՆԴՈՏԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
1. Պաշտպանի գործունեությանը օրենքով չնախատեսված ցանկացած միջամտություն արգելվում է:
2. Պաշտպանին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և սույն օրենքով վերապահված լիազորությունների իրականացմանը ցանկացած ձևով խոչընդոտելը, ինչպես նաև Պաշտպանին սպառնալը կամ նրան վիրավորանք հասցնելը կամ նրա նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելն առաջացնում են քրեական պատասխանատվություն:
3. Պաշտպանի պահանջած նյութերը, փաստաթղթերը, տեղեկությունները կամ պարզաբանումները սույն օրենքին համապատասխան սահմանված ժամկետներում չտրամադրելն առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն:
ՀՈԴՎԱԾ 11. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԱՇԽԱՏԱԿԱԶՄՈՒՄ ՊԱՇՏՈՆ ԶԲԱՂԵՑՆՈՂ ԱՆՁԱՆՑ ԵՎ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄԻ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ
1. Պաշտպանի աշխատակազմում պաշտոն զբաղեցնող անձի կամ կանխարգելման ազգային մեխանիզմի փորձագետի նկատմամբ որևէ հիմքով քրեական հետապնդում հարուցվելու կամ նրան ազատությունից որևէ կերպ զրկելու դեպքում վարույթն իրականացնող մարմինն այդ մասին պարտավոր է անհապաղ տեղեկացնել Պաշտպանին` համապատասխան անձի վերաբերյալ տվյալներ ձեռք բերելուց անմիջապես հետո:
2. Պաշտպանի աշխատակազմում պաշտոն զբաղեցնող անձինք և կանխարգելման ազգային մեխանիզմի փորձագետները կարող են բացատրություն տալ կամ հարցաքննվել Պաշտպանին հասցեագրված դիմումների կամ բողոքների էության կամ դրանց ուսումնասիրությունների արդյունքում Պաշտպանի կայացրած որոշումների վերաբերյալ, ինչպես նաև դրանք այլ անձանց տրամադրել ծանոթացման` միայն Պաշտպանի գրավոր համաձայնությամբ:

CHAPTER 2. GUARANTEES FOR THE ACTIVITIES OF THE DEFENDER
1. In the course of exercising his or her powers, the Defender shall be independent, be guided only by the Constitution of the Republic of Armenia, this Law and international treaties of the Republic of Armenia.
Article 6. Immunity of the Defender
1. The Defender may not, during his or her term of office and thereafter, be prosecuted or held liable for activity carried out as part of his or her mandate, including for the opinion expressed at the National Assembly.
2. Criminal prosecution against the Defender may be instituted, as well as he or she may be deprived of liberty only upon the consent of the National Assembly of the Republic of Armenia by at least three fifth of the total number of parliament members.
3. The Defender may be deprived of liberty without the consent of the National Assembly if caught in the act of committing a criminal offence or immediately thereafter. In this case, deprivation of liberty may not last more than for seventy-two hours. The Chairperson of the National Assembly shall be notified without delay of the deprivation of liberty of the Defender.
4. The Defender may not, during his or her term of office and thereafter, furnish explanation or be questioned as a witness with regard to applications or complaints addressed thereto during his or her term of office, the essence of documents obtained during the examination or consideration thereof or the decisions rendered by him or her.
5. Correspondence, phone conversations, postal, telegram messages and other forms of communication of the Defender related to exercise of his/her powers, shall be subject to monitoring only by a court decision upon a motion of the Prosecutor General, if it is related to the need to prevent or detect grave or particularly grave crimes.
Article 7. Security of the Defender
1. The Defender and the members of his or her family shall be under special protection of the State. Upon the application of the Defender, competent state bodies shall be obliged to undertake necessary measures to ensure the security of the Defender and his or her family.
Article 8. Funding and social guarantees for the activities of the Defende
1. Appropriate funding shall be ensured at the expense of the funds of the State Budget for smooth operation of the Defender and the Staff thereto.
2. The budget of the Defender and the Staff thereto shall constitute a part of the State Budget, which is funded in a separate line. The activities of the Defender as the National Preventive Mechanism shall also be specifically funded from the same budget line.
3. The Defender shall — as prescribed by the legislation and within the deadline prescribed by the Law of the Republic of Armenia "On the Budgetary System of the Republic of Armenia" — submit the budget request (estimate) for the activities of the Defender and the Staff thereto for the upcoming year to the authorised state body to be included in the draft State Budget.
4. Where the budget request (estimate) of the Defender and the Staff thereto for the upcoming year is approved by the Government, it shall be included in the draft State Budget, and if there is an objection it shall be submitted to the National Assembly of the Republic of Armenia along with the draft State Budget. The Government shall present to the National Assembly and the Defender the justification for the objection on the budget funding.
5. The amount of allocation for funding provided from the state budget to the Defender and the Staff thereto as well as to the Defender as the National Preventative Mechanism cannot be less than the amount provided the year before. The funding from the state budget is implemented in equal monthly installments in the form of pre-payment for every month.
6. The Defender shall participate in the hearings at the National Assembly on the draft Law of the Republic of Armenia «On State Budget» in part related to funding of activities of the Defender and the Staff thereto, as well as the Defender as the National Preventative Mechanism.
7. The Defender shall have the right to annual paid leave for the duration of 30 working days.
8. During the entire term of office, the Defender shall be released from mandatory military service, mobilisation and military exercises.
Article 9. Obligation of state and local self-government bodies and organisations to assist in the activities of the Defender
1. State and local self-government bodies, organisations, officials or representatives thereof shall be obliged to provide the Defender, as prescribed by this law, with the necessary materials, documents, information and clarifications — free of charge and within the shortest possible time — as well as otherwise assist in the activities thereof.
2. The materials, documents, information and clarifications requested by the Defender must be sent to the Defender within the shortest possible time, but no later than within 30 days after receiving the request if a shorter deadline is not specified in the request.
3. Within the scope of his or her powers, the Defender shall enjoy the right to priority reception at state and local self- government bodies, organisations, officials and representatives thereof. In case of rapid response by the Defender upon his or her request the bodies referred to in this paragraph and the officials and representatives thereof shall be obliged to immediately render assistance to the Defender or the representatives thereof.
4. State and local self-government bodies, organisations, officials or representatives thereof shall be obliged to guarantee the possibility of unimpeded and confidential communication of the Defender or the representative thereof with a person held in a place of restriction or deprivation of liberty. Conversations in private of the Defender or the representatives thereof with such persons shall not be subject to intervention or wiretapping.
5. Complaints and other documents addressed to the Defender as well as requests or other documents sent by the Defender shall not be subject to verification or censorship. They must be sent to the Defender without delay upon receipt by competent bodies or organisations, but no later than within 24 hours thereafter.
Article 10. Liability for obstructing the activities of the Defender
1. Any interference, not provided for by law, with the activities of the Defender shall be prohibited.
2. Obstructing in any way the exercise of powers reserved to the Defender by the Constitution of the Republic of Armenia and this Law, as well as threatening the Defender or insulting or displaying clearly disrespectful attitude towards him or her shall entail criminal liability.
3. Failure to provide the materials, documents, information or clarifications requested by the Defender within the deadlines prescribed by this Law shall entail administrative liability.
Article 11. Guarantees for the activities of persons holding office within the Staff of the Defender and experts of the National Preventive Mechanism
1. Where criminal prosecution is instituted on any ground against a person holding office within the Staff of the Defender or an expert of the National Preventive Mechanism, or where he or she is in any way deprived of liberty, the body conducting the proceedings shall be obliged to promptly inform the Defender thereon, immediately after obtaining data about the person in question.
2. Persons holding office within the Staff of the Defender and experts of the National Preventive Mechanism may furnish explanation or be questioned as witnesses with regard to the essence of applications or complaints addressed to the Defender or the decisions rendered by the Defender based on the examination thereof, as well as provide them to other persons for familiarisation only upon the written consent of the Defender.