ԳԼՈՒԽ 5. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՌԱՆՁԻՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐՈՒՄ
1. Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարգավիճակով Պաշտպանի գործունեության նպատակն է խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կանխարգելումը սույն օրենքի 28-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված ազատությունից զրկման վայրերում:
2. Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթների իրականացումն ապահովելու նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծվում է առանձնացված ստորաբաժանում:
ՀՈԴՎԱԾ 28. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ` ՈՐՊԵՍ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄ
1. Որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ` Պաշտպանն իրավասու է`
1) իրականացնելու պարբերական, ինչպես նաև ըստ անհրաժեշտության այցեր ազատությունից զրկման վայրեր, այդ թվում` իր ընտրությամբ դրանց հարակից շինություններ կամ կառույցներ խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը կամ պատիժը կանխարգելելու նպատակով: Պաշտպանը պարտավոր չէ նախապես տեղեկացնել այցելությունների ժամանակի և նպատակի մասին.
2) իր ընտրությամբ խորհրդապահական կարգով (կոնֆիդենցիալ) և անարգել տեսակցելու ազատությունից զրկման վայրերում գտնվող անձանց հետ, ինչպես նաև առանձնազրույցներ ունենալու նրանց հետ, համապատասխան հաստատությունների աշխատակիցների կամ նշված վայրում գտնվող կամ համապատասխան տեղեկություն ունեցող ցանկացած այլ անձի հետ, անհրաժեշտության դեպքում ներգրավել թարգմանիչ, օգտագործելու տեխնիկական միջոցներ: Առանձնազրույցները ենթակա չեն միջամտության կամ գաղտնալսման որևէ մարմնի կամ երրորդ անձի կողմից.
3) իրավասու մարմիններին և կազմակերպություններին ներկայացնելու առաջարկություններ` ազատությունից զրկման ցանկացած վայրում գտնվող անձանց պահման պայմանները բարելավելու, ինչպես նաև խոշտանգումները և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը կամ պատիժը կանխարգելելու նպատակով.
4) ստանալու տեղեկություններ ազատությունից զրկման վայրերի քանակի և տեղակայման, ինչպես նաև այնտեղ գտնվող անձանց քանակի վերաբերյալ.
5) ստանալու տեղեկություններ և պարզաբանումներ ազատությունից զրկման վայրում գտնվող անձանց նկատմամբ վերաբերմունքի, նրանց պահման պայմանների, ինչպես նաև իր լիազորությունների իրականացման համար անհրաժեշտ ցանկացած այլ հարցի վերաբերյալ.
6) ծանոթանալու իր լիազորությունների իրականացման համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերին, ստանալու դրանց պատճենները.
7) իրավասու մարմիններին ներկայացնելու իրավական ակտերի կամ դրանց նախագծերի վերաբերյալ առաջարկություններ.
8) իրականացնելու սույն օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ:
2. Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարգավիճակի շրջանակներում ձեռք բերված տեղեկությունները ենթակա են պաշտպանության: Անձնական տվյալները ենթակա չեն հրապարակման` առանց անձի գրավոր համաձայնության:
3. Որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ` Պաշտպանն ապահովում է մշտական կապ ՄԱԿ-ի խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման ենթակոմիտեի, ինչպես նաև միջազգային համապատասխան այլ կազմակերպությունների հետ, այդ թվում` տեղեկությունների փոխանակման և նրանց հետ հանդիպումների միջոցով:
4. Սույն օրենքի իմաստով` ազատությունից զրկման վայրեր են համարվում`
1) ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու վայրերը.
2) քրեակատարողական հիմնարկները.
3) հոգեբուժական կազմակերպությունները.
4) կայազորային կարգապահական մեկուսարանները.
5) ազատությունից զրկված անձանց տեղափոխելու համար նախատեսված տրանսպորտային միջոցները.
6) ցանկացած այլ վայր, որտեղ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ պաշտոնատար անձի որոշմամբ, հրամանով կամ ցուցումով, նրա համաձայնությամբ կամ թույլտվությամբ անձը զրկվել է կամ կարող է զրկված լինել ազատությունից, ինչպես նաև ցանկացած այնպիսի վայր, որն անձը չի կարող ինքնակամ լքել առանց դատարանի, վարչական կամ այլ մարմնի կամ պաշտոնատար անձի որոշման կամ թույլտվության:
5. Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարգավիճակի շրջանակներում մասնագիտական աջակցություն ստանալու նպատակով այդ մասին պաշտոնական կայքում կամ հրապարակային այլ աղբյուրներով արված հայտարարությամբ առաջադրված պահանջների հիման վրա Պաշտպանի կողմից ներգրավվում են անկախ մասնագետներ և (կամ) հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ձեռք են բերում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի փորձագետի կարգավիճակ:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասում նշված փորձագետները կանխարգելման ազգային մեխանիզմի աշխատանքներին ներգրավվում են նրանց հետ կնքված համապատասխան պայմանագրի հիման վրա: Նրանց աշխատանքի վարձատրությունն իրականացվում է Պաշտպանի սահմանած կարգով` պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` այդ նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմին հատկացված ֆինանսական միջոցներից: Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի փորձագետների աշխատակարգը, ինչպես նաև նրանց վարքագծի կանոնները սահմանում է Պաշտպանը:
7. Պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ստորաբաժանման պետական ծառայողների և փորձագետների կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասով Պաշտպանին վերապահված լիազորությունների կատարմանն ուղղված գործառույթներ կարող են իրականացվել միայն Պաշտպանի գրավոր որոշման հիման վրա` այդ որոշմամբ նախատեսված կարգով և ծավալով:
ՀՈԴՎԱԾ 29. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՆՈՐՄԱՏԻՎ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՄԱՆ ՀԱՐՑՈՒՄ
1. Պաշտպանն իրավասու է մինչև մարդու իրավունքներին և ազատություններին վերաբերող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի ընդունումը դրանց վերաբերյալ իրավասու մարմին ներկայացնելու գրավոր կարծիք:
2. Այն բոլոր դեպքերում, երբ Պաշտպանն իր գործունեության ընթացքում պարզում է, որ մարդու իրավունքներին և ազատություններին առնչվող հարցերը օրենքով կամ որևէ այլ իրավական ակտով կարգավորված չեն կամ ունեն ոչ լիարժեք կարգավորում, ապա Պաշտպանը կարող է համապատասխան առաջարկություն ներկայացնել իրավական ակտն ընդունող մարմին` նշելով իրավական ակտը փոփոխելու կամ լրացնելու անհրաժեշտությունն ու սահմանները:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված առաջարկությունը ստացած մարմինը պարտավոր է այն քննարկել և արդյունքների մասին սույն օրենքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ժամկետում տեղեկացնել Պաշտպանին:
4. Պաշտպանն իրավունք ունի դիմելու Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարան օրենքների, Ազգային ժողովի որոշումների, Հանրապետության նախագահի հրամանագրերի և կարգադրությունների, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և վարչապետի որոշումների, ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի` Սահմանադրության 2-րդ գլխի դրույթներին համապատասխանության հարցերով:
5. Պաշտպանը կարող է իրականացնել իր աշխատակազմի, ինչպես նաև շահառու մարմինների և կազմակերպությունների` մարդու իրավունքներին և ազատություններին առնչվող հարցերով վերապատրաստումներ:
ՀՈԴՎԱԾ 30. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑՈՒՄ
1. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` Պաշտպանն իրավասու է`
1) իրականացնելու օրենսդրության` «Երեխայի իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի` 1989 թվականի նոյեմբերի 20-ին ընդունված կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխանության մշտադիտարկում.
2) իրականացնելու պարբերական, ինչպես նաև ըստ անհրաժեշտության անարգել այցեր երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններ, ինչպես նաև հանրակրթական ուսումնական հաստատություններ: Պաշտպանը պարտավոր չէ նախապես տեղեկացնել այցելությունների ժամանակի և նպատակի մասին.
3) հանդես գալու երեխայի իրավունքներին առնչվող հատուկ հրապարակային զեկույցներով.
4) իրավասու մարմիններ ներկայացնելու երեխաների իրավունքներին վերաբերող իրավական ակտերի կամ դրանց նախագծերի կամ պրակտիկայի կատարելագործման վերաբերյալ առաջարկություններ.

CHAPTER 5. ACTIVITIES OF THE DEFENDER IN SEPARATE AREAS
1. The objective of the Defender's activities as the National Preventive Mechanism shall be the prevention of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment in places of deprivation of liberty stipulated in paragraph 4 of Article 28 of this law.
2. For the purpose of ensuring the performance of the functions of the National Preventive Mechanism, a separate structural subdivision shall be established within the Staff of the Defender.
Article 28. Powers of the Defender as the National Preventive Mechanism
1. As the National Preventive Mechanism, the Defender shall be entitled to:
(1) make regular, as well as ad hoc visits to places of deprivation of liberty, including of his or her choice buildings or structures adjunct thereto for the purpose of preventing torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. The Defender shall not be obliged to inform in advance on the time and purpose of the visits;
(2) visit in a confidential and unimpeded manner, persons of his or her choice held in places of deprivation of liberty, as well as have conversations in private with them, the staff members of the corresponding institutions or any other person in the place in question, where necessary engage an interpreter, use technical means. Conversations in private shall not be subject to intervention or wiretapping by anybody or a third person;
(3) submit recommendations to competent bodies and organisations for the purpose of improving the conditions of detention at any place of deprivation of liberty, as well as preventing torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment;
(4) receive information on the number and location of the places of deprivation of liberty, as well as the number of persons held therein;
(5) receive information and clarifications on the treatment and conditions of persons held in places of deprivation of liberty, as well as on any other issue necessary for exercising the powers thereof;
(6) get familiar with all the documents necessary for exercising the powers of the Defender, obtain the copies thereof;
(7) submit recommendations to the competent bodies on legal acts or draft legal acts;
(8) exercise other powers prescribed by this Law.
2. Information obtained in the capacity of the National Preventative Mechanism shall be protected. Personal data shall not be published without a written persmission of the person.
3. As the National Preventive Mechanism, the Defender shall maintain regular contact with the United Nations Subcommittee on Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, as well as other relevant international organisations, including by means of exchange of information and meetings with them.
4. Within the meaning of this Law, the places of deprivation of liberty shall be:
(1) places for holding of arrestees and detainees;
(2) penitentiary institutions;
(3) psychiatric organisations;
(4) garrison disciplinary isolators;
(5) vehicles envisaged for transferring persons deprived of liberty;
(6) any other place, where upon the decision, order or instruction of a state or local self- government body or official, with the consent or permission thereof, a person has been deprived or may be deprived of liberty, as well as any such place which a person may not freely leave without the decision or permission of the court, administrative or other body or official.
5. For the purpose of receiving professional assistance in the capacity of the National Preventive Mechanism, based on the requirements set forth in the announcement thereon made on the official website or through other public sources, the Defender may engage independent specialists and (or) representatives of non-government organisations, who acquire the status of an expert of the National Preventive Mechanism.
6. The experts referred to in paragraph 5 of this Article shall be engaged in the activities of the National Preventive Mechanism based on the corresponding contract concluded with them. They shall be remunerated under the procedure defined by the Defender, at the expense of the State Budget funds, from the financial means allocated to the Staff of the Defender for that purpose. The rules of procedure for the experts of the National Preventive Mechanism, as well as the code of conduct thereof shall be prescribed by the Defender.
7. Powers prescribed in paragraph 1 of this Article may be exercised by state servants and experts of the Subdivision of the National Preventive Mechanism under the Staff of the Defender solely based on the written decision of the Defender, in the manner and to the extent provided for thereby.
Article 29. Powers of the Defender with regard to improving normative legal acts
1. The Defender shall have the right to submit a written opinion on draft normative legal acts regarding human rights and freedoms prior to their adoption to the relevant body.
2. In all the cases where the Defender reveals during his or her activities that issues relating to the human rights and freedoms are not regulated by law or any other legal act or are not fully regulated, the Defender may submit to the body adopting the legal act a relevant recommendation, indicating the necessity and the extent of making amendments or supplements to the legal act.
3. The body having received the recommendation provided for by paragraph 2 of this Article shall be obliged to consider it and inform the Defender on the results there of within the deadline stipulated in paragraph 4 of Article 26.
4. The Defender shall have the right to apply to the Constitutional Court of the Republic of Armenia in regard to compliance of laws, decisions of the National Assembly, orders and instructions of the President, decisions of the Government and the Prime-Minister, by-laws with Chapter 2 of the Constitution.
5. The Defender may organise training for the staff thereto as well as for beneficiary bodies and organisations on issues related to human rights and freedoms.
Article 30. The powers of the Defender in the area of the protection of child rights
1. Pursuant to paragraph 3 of Article 2 of this Law the Defender shall have the powers to:
2) conduct monitoring of compliance of the legislation to provisions of the UN Convention on the Rights of a Child adopted on 20 November 1989;
3) carry out regular, as well as ad hoc unimpeded visits to childcare and child protection institutions as well as comprehensive educational institutions. The Defender shall not be obliged to notify about the time and purpose of the visit in advance;
4) present special public reports related to the child rights;
5) present recommendations to the competent bodies in relation to the improvement of legal acts related to children rights or the drafts thereof or practice;