ԳԼՈՒԽ 3. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԴԱԴԱՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
1. Պաշտպանի պաշտոնում կարող է ընտրվել 25 տարին լրացած, հասարակության մեջ բարձր հեղինակություն վայելող, բարձրագույն կրթություն ունեցող, վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող, ինչպես նաև հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:
2. Պաշտպանին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով, վեց տարի ժամկետով:
3. Պաշտպանն իր պաշտոնն ստանձնում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից ընտրվելուց անմիջապես հետո Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում պատգամավորների ներկայությամբ տված հետևյալ երդմամբ.
«Ստանձնելով մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը` երդվում եմ, հավատարիմ լինելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանն ու օրենքներին, արդարության սկզբունքներին` պաշտպանել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները: Երդվում եմ, որ լիազորություններս կկատարեմ անաչառ, առավելագույն բարեխղճությամբ և ջանասիրությամբ»:
4. Պաշտպանն իր պարտականությունների կատարմանն անցնում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում իր երդման արարողությունից հետո` նախորդ Պաշտպանի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտման հաջորդ օրը: Եթե Պաշտպանի ընտրվելու պահին Պաշտպանի պաշտոնը թափուր է, ապա Պաշտպանն իր պարտականությունների կատարմանն անցնում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում երդման արարողությանը հաջորդող օրվանից:
5. Պաշտպանի ընտրություններն անցկացվում են «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով նախատեսված ժամկետներում:
ՀՈԴՎԱԾ 13. ՊԱՇՏՊԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԴԱԴԱՐԵԼԸ
1. Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են նրա լիազորությունների ժամկետն ավարտվելու, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելու կամ այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու, նրա նկատմամբ կայացված մեղադրական դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու, նրան անգործունակ, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչելու վերաբերյալ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու, նրա մահվան, հրաժարականի դեպքերում:
2. Հրաժարականի դեպքում Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են, եթե Պաշտպանի կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում է ներկայացվում: Հրաժարականի հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում Պաշտպանը հրապարակում և Ազգային ժողով է ներկայացնում իր հերթական տարեկան հաղորդումը ներկայացվելուց հետո մինչև հրաժարականի դիմում ներկայացնելն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդում:
3. Պաշտպանի լիազորությունների ժամկետն ավարտված է համարվում նրա` պաշտոնի ստանձնմանը հաջորդող վեցերորդ տարվա նույն օրը:
4. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում, բացառությամբ լիազորությունների ժամկետն ավարտվելու հիմքի, համապատասխան տեղեկությունն ստանալու պահից հետո անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան հաջորդ օրը պաշտոնական հաղորդագրություն է հրապարակում Պաշտպանի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարելու մասին: Հրաժարականի դեպքում սույն մասում նշված հաղորդագրությունը հրապարակվում է Պաշտպանի կողմից կրկին հրաժարականի դիմում ներկայացվելուց հետո:
5. Սույն հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասով Պաշտպանի լիազորությունները դադարելու դեպքում, բացառությամբ ժամկետն ավարտվելու հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների դադարման դեպքի, Պաշտպանի ընտրությունն անցկացվում է սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով հաղորդագրության հրապարակման օրվանից հետո` մեկ ամսվա ընթացքում:
ՀՈԴՎԱԾ 14. ՊԱՇՏՊԱՆԻՆ ՓՈԽԱՐԻՆԵԼԸ
1. Պաշտպանի ժամանակավոր բացակայության ընթացքում, այդ թվում` արձակուրդում գտնվելու, գործուղման կամ լիազորությունների դադարման դեպքերում նրա որոշմամբ իրեն փոխարինում է Պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտների հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող ղեկավարներից մեկը:
2. Պաշտպանին փոխարինելու մասին որոշման անհնարինության կամ հրաժարականի դեպքում Պաշտպանին ժամանակավորապես փոխարինում է Պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտի տարիքով ավագ ղեկավարը:
3. Պաշտպանի բացակայության ժամանակահատվածում նրան փոխարինող դեպարտամենտի ղեկավարն իրականացնում է Պաշտպանին սույն օրենքով վերապահված լիազորությունները, բացառությամբ սույն օրենքի 26-րդ, 28-րդ հոդվածի 5-7-րդ մասերով, 29-րդ հոդվածի 1-4-րդ մասերով, 31-33-րդ հոդվածներով, 35-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 36-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, 37-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-7-րդ և 9-րդ կետերով սահմանված լիազորությունների:

CHAPTER 3. PROCEDURE FOR ELECTION OF THE DEFENDER AND TERMINATION OF THE POWERS THEREOF
1. Everyone having attained the age of 25, enjoying high authority within the public, having higher education, having been a citizen of solely the Republic of Armenia for the preceding four years, permanently residing in the Republic of Armenia for the preceding four years, and having the right of suffrage, as well as having command of the Armenian language may be elected to the office of the Defender.
2. The Defender shall be elected by the National Assembly of the Republic of Armenia, upon recommendation of the competent standing committee of the National Assembly of the Republic of Armenia, by at least three fifths of votes of the total number of the members of the Parliament, for a term of six years.
3. The Defender shall assume office immediately after having been elected by the National Assembly of the Republic of Armenia, by taking the following oath in the presence of the members of the National Assembly of the Republic of Armenia:
"By assuming the office of the Defender, I hereby swear to defend the human rights and freedoms of an individual and a citizen, remaining faithful to the Constitution and the laws of the Republic of Armenia and the principles of justice. I swear to exercise my powers impartially, in good faith and with due diligence."
4. The Defender shall assume his or her office after the oath-taking ceremony at the National Assembly of the Republic of Armenia, on the day following the expiry of the term of office of the previous Defender. Where the office of the Defender is vacant at the moment of electing the Defender, the Defender shall assume his or her duties on the day following the oath-taking ceremony at the National Assembly of the Republic of Armenia.
5. The elections of the Defender shall be held within the time frame set forth in the Constitutional Law of the Republic of Armenia "The Rules of Procedure of the National Assembly".
Article 13. Termination of powers of the Defender
1. The powers of the Defender shall terminate upon expiry of the term of his or her office, in cases of loss of citizenship of the Republic of Armenia or acquisition of a citizenship of another state, when a criminal judgment of conviction rendered against him or her becomes final, a judgment on declaring him or her as having no active legal capacity, as missing or dead becomes final, in case of his or her death or resignation.
2. In case of resignation, the powers of the Defender shall terminate if no later than a week after submitting the resignation letter the Defender submits a second resignation letter. In case of early termination of the powers of the Defender on the ground of resignation, the Defender shall publish and present to the National Assembly a brief communication on the activities implemented during the period between the presentation of regular annual report thereof and the date of submitting a letter of resignation.
3. The term of office of the Defender shall be considered as expired on the same day of the sixth year after assuming the office thereby.
4. The Chairperson of the National Assembly of the Republic of Armenia shall — immediately upon receiving the respective information prescribed by paragraph 1 of this Article, apart from cases of expiry of the term, but no later than on the following day — publish an official communication on early termination of powers of the Defender. In case of resignation, the communication referred to in this paragraph shall be published following the submission of the second resignation letter by the Defender.
5. Where the powers of the Defender terminate in accordance with paragraphs 1 or 2 of this Article, except when the powers of the Defender terminate on the ground of expiry of the term, the election of the Defender shall be held within a one-month period following the day of publishing the communication as prescribed by paragraph 4 of this Article.
Article 14. Substitution of the Defender
1. During the temporary absence of the Defender, including when he or she is on leave, official trip or when his or her powers have been terminated, one of the department heads holding discretionary office within the Staff of the Defender shall substitute the Defender upon his or her decision.
2. In case of impossibility of rendering a decision on substituting the Defender or in case of his or her resignation, the Defender shall be temporarily substituted by the head of a department within the Staff of the Defender who is elder.
3. During the absence of the Defender, the head of the department substituting the Defender shall exercise the powers of the Defender reserved thereto by this Law, except for powers prescribed by Article 26, paragraphs 5-7 of Article 28, paragraphs 1-4 of Article 29, Articles 31-33, paragraph 4 of Article 35, paragraph4 of Article 36, paragraph 3 of Article 37, points 3-7 and 9 of paragraph 1 of Article 39 of this Law.