ԳԼՈՒԽ 8. ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-23-Ն օրենքը:
3. Սույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 5-րդ մասը, 28-րդ հոդվածի 5-7-րդ մասերը, 33-րդ հոդվածը, ինչպես նաև 7-րդ գլուխը ուժի մեջ են մտնում 2017 թվականի մարտի 1-ից: Մինչ այդ գործում են «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-23-Ն օրենքով նախատեսված համապատասխան դրույթները:
4. Պաշտպանի` սույն օրենքով սահմանված լիազորությունները` կապված կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտումների քննարկման հետ, ուժի մեջ են մտնում 2017 թվականի մարտի 1-ից:
ՀՈԴՎԱԾ 42. ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
1. Պաշտպանի աշխատակազմի կանոնադրություններն ու կառուցվածքը Պաշտպանը, սույն օրենքին համապատասխան, հաստատում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` վեց ամսվա ընթացքում:
2. Մինչև 2015 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 125-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ընտրված Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնման օրը սույն օրենքի 35-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված դասային աստիճանները շնորհում, դասային աստիճանն իջեցնում, ինչպես նաև դասային աստիճանից զրկում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահը` Պաշտպանի առաջարկությամբ:

CHAPTER 8. FINAL AND TRANSITIONAL PROVISIONS
2. The Law of the Republic of Armenia HO-23-N of 15 November 2003 "On Human Rights Defender" shall be repealed upon the entry into force of this Law.
3. Paragraph 5 of Article 16, paragraphs 5-7 of Article 28, Article 33, as well as Chapter 7 shall enter into force as of 1 March 2017. Till that the relevant provisions prescribed by 3 O -23-L Law of the Republic of Armenia "On the Human Rights Defender" of 15 November 2003 shall be in effect.
4. The powers of the Defender prescribed by this Law in relation to consideration of violations of human rights and freedoms by organisations shall be in effect as of 1 March 2017.
Article 42. Transitional provisions
1. The Defender shall, as prescribed by this Law, approve the statutes and the structure of the Staff of the Defender within six months following the entry into force of this Law.
2. Till the day of taking up the office of the President of the Republic of Armenia elected in accordance with the procedure prescribed in Article 125 of the Constitution as amended in 2015 class ranks prescribed by point 1 paragraph 3 of Article 35 of this law are granted, lowered, as well as deprived by the President of the Republic of Armenia upon the recommendation of the Defender.